Erişilebilirlik

Romney Suriyeli Muhalifleri Türkiye'nin Yardımıyla Silahlandırmak İstiyor


Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney, başkan seçilmesi durumunda Suriyeli milisleri silahlandırmak için Türkiye ve Suudi Arabistan’la birlikte çalışabileceğini açıkladı.

CNN televizyonuna konuk olan Romney, “Suriye içinde el Kaide ve cihat yanlısı gruplarla bağlantısı olmayan, aklı başında ve ılımlı sesleri bulma konusunda başta Suudi Arabistan ve Türkiye olmak üzere Suriye sorunuyla doğrudan muhatap olan bölgedeki dostlarımızla birlikte çalışacağız” diye konuştu.

Mitt Romney, CNN televizyonu sunucusu Wolf Blitzer’in, “Bu silahların El Kaide gibi terörist örgütlerin eline geçmesini nasıl önleyeceksiniz?” şeklindeki sorusunu yanıtladı. Önceki gün dış politika konusunda açıklama yapan Romney, başkan seçilirse Suriyeli direnişçileri silahlandırmak istediğini söylemişti.

Eski Massachusetts valisi CNN televizyonundaki açıklamasında, Suriyeli muhalif grupları uzlaştırmaya çalışabileceklerini, ödenek sağlayabileceklerini, hatta kendilerini savunmaları için silah da dahil destek verebileceklerini söyledi. Cumhuriyetçi aday, “Bu silahlar Türkler ve Suudiler’den gelebilir” diye konuştu.

Romney anketlerde ilerledi

Başkan seçimlerine bir ay kala kamuoyu yoklamaları Başkan Barack Obama ve Mitt Romney’i başa baş gösteriyor.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan son anket, Romney’i yüzde 4 önde gösterirken, Gallup tarafından yapılan başka bir kamuoyu yoklaması Obama’yı üç puan önde gösteriyor.

Romney geçen haftaki tartışmada gösterdiği başarılı performanstan dolayı kamuoyu yoklamalarındaki konumunu yükseltmeyi başardı. Romney’in, ekonomi konulu tartışmada oldukça canlı ve hazırlıklı olduğu gözlenirken, Obama’da durgunluk göze çarpmıştı.

İki aday dün kampanyalarına kararsız seçmenlerin yoğun olduğu Ohio ve Iowa eyaletlerinde devam etti.
XS
SM
MD
LG