Erişilebilirlik

Romney Seçilirse Ne Yapacak?


Eski Massachusetts valisi ve Cumhuriyetçi Partili başkan adayı Mitt Romney, kamuoyu yoklamalarında Başkan Obama’yla seçimlerin son anına kadar başa baş gitti. Amerika’nın Sesi muhabiri Jim Malone, seçimlerde Obama’yı mağlup etmesi durumunda Amerika’nın 45’inci başkanı olabilecek Mitt Romney’i inceledi.

Mitt Romney, geçmişteki işadamlığı tecrübesiyle ekonomiyi düzeltebileceğini savunuyor: “Ben bu işlerden anlarım. Bu anlayışı istihdam sağlamak için, iyi bir iş sahibi olmak isteyen her Amerikalı’ya sunmak istiyorum.”

Romney seçilirse vergileri indirme, federal harcamaları kısma, bütçe açığını azaltma ve Başkan Obama’nın sağlık reformunu iptal etme vaadinde bulunuyor. Cumhuriyetçi aday ayrıca dört yıl içinde 12 milyon kişilik istihdam sağlama sözü veriyor.

Mitt Romney, dünyanın en büyük özel yatırım şirketlerinden Bain Capital’daki yöneticilik döneminde milyonlarca dolar kazandı. Romney ayrıca mali krizdeki Salt Lake City’nin 2002 Kış Olimpiyatları’nı düzenlemesi için mali kaynak sağladı ve bir dönem Massachusetts valiliği yaptı.

Romney, dört yıl önce Cumhuriyetçi Parti’den başkanlığa aday olduğunu açıkladı, ama parti adaylığını kazanamadı.

Son seçimlerde yeniden yarışan Romney, Rick Santorum ve Newt Gingrich gibi rakiplerine karşı parti adaylığını kazandı. Bağlı olduğu Mormon mezhebine yönelik kuşkuları da giderdi.

Uzman John Fortier’e göre, Romney şimdi Cumhuriyetçi Parti’nin, Obama’nın seçilmesini önleme çabalarına öncülük ediyor: “Mitt Romney ideal bir aday olmayabilir, ancak Cumhuriyetçi Partililer’in güçlü bir şekilde karşı çıktığı Barack Obama’yı yenme olasılığı, kendisine verilen destekte en önemli etken.”

Dış politika konusunda Romney, Başkan Obama’nın İsrail’le ilişkilere zarar verdiğini, İran’a, Çin’e ve Rusya’ya yeterince sert çıkmadığını savunuyor. Cumhuriyetçi aday, Başkan Obama’yı Bingazi’deki Amerikan konsolosluğuna düzenlenen saldırıyla ilgili tavrı yüzünden de eleştiriyor.

Romney, “Başkan güven hak etmeyen ülkelere güven verdi, hakareti hak etmeyen ülkelere hakaret etti, özür gerektirmeyen ülkelerdense özür diledi,” şeklinde konuştu.

Romney’nin seçim kampanyasının merkezi ekonomik sorunlar oldu. Cumhuriyetçi aday, Başkan Obama’yla yaptığı ilk tartışmada Kongre’deki iki partiyle de işbirliği sözü verdi: “Hem Cumhuriyetçiler, hem de Demokratlar Amerika’yı seviyor, ama liderliğe ihtiyacımız var. Washington’da bir liderliğe, herkesi bir araya getirecek ve işini yapacak, Cumhuriyetçi ve Demokrat diye ayırmayacak bir liderliğe ihtiyaç var. Ben daha önce bunu başardım, yine başarabilirim.”

İlk tartışmanın ardından Romney’in kamuoyu yoklamalarındaki rakamları düzeldi, ama yarış henüz bitmiş değil.

Uzmanlar, seçmenlerin Romney’in sunduğu tabloyu ne kadar ikna edici bulduğunun sandık başında belli olacağını söylüyor.

Quinnipiac Üniversitesi uzmanı Peter Brown da bu görüşte: “Ortada Mitt Romney’i Amerikalı seçmene tanıtan bir yarış var. Obama yanlıları onu olumsuz yansıtıyor, ama kendi taraftarları olumlu gösteriyor. Bu yarışı, Romney’i en ikna edici şekilde tanıtmayı başaran kazanacak.”

65 yaşındaki Mitt Romney, 43 yıldır Ann Romney’le evli. Çiftin beş oğlu var.

Romney Seçilirse Ne Yapacak?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00
XS
SM
MD
LG