Erişilebilirlik

Romney Kampanyasını Yeniden Toparlamaya Çalışıyor


Son kamuoyu yoklamaları Başkan Barack Obama’yı, Cumhuriyetçi Partili rakibi eski Massachusetts valisi Mitt Romney’in önünde gösteriyor. Gerisinde zorlu iki hafta bırakan Romney ise kampanyasını yeniden toparlamaya çalışıyor.

İspanyolca yayın yapan Univision adlı kanala konuk olan Mitt Romney, yaşadığı hasarı geride bırakmaya çalışarak Latin kökenli seçmenlere seslendi: “Seçim kampanyam Amerika’nın yüzde 100’üyle ilgili. Kaygım ise son dört yılın Amerikalılar açısından hayatın çok daha zor geçirilmiş olması.”

Romney, Mayıs ayındaki bir konuşmasının yayınlanmasının ardından savunmaya geçti. Cumhuriyetçi aday son seçimlerde Başkan Obama’ya oy verenleri defterden nasıl sildiğini anlatıyordu.

Romney, ne yaparsa yapsın yüzde 47’lik bir kitlenin Obama’ya destek vereceğini, çünkü bu kesimin bir kurban ruh haliyle devlete bağımlı yaşadığını iddia etmişti: “Benim derdim bu insanlar değil. Ben onları ikna edemem. Onlar sorumluluk üstlenip kendilerine bakmak zorundalar.”

Başkan Obama David Letterman’ın TV programında yanıt verdi: “Siyasi gezilerimde ben de Cumhuriyetçiler’e rastlıyorum. Bu insanlar çok çalışıyor, bu ülkeye derinden bağlı aileler. Ama bence eğer başkan olmak istiyorsanız tüm ülke için çalışmanız gerekir, belli kişiler için değil.”

Uzmanlar, Romney’nin açıklamalarının kendine zarar verdiğini düşünüyor.

Başkan tarihçisi Allan Lichtman da bu görüşte: “En büyük hatası, söylediklerinin gizli kalacağını sanması oldu. Artık yaptığımız her şey fotoğraflanıyor ve kaydediliyor. Kalkıp da Amerikan halkının yarısını “vergi ödemeyen bağımlılar” diye defterden silemezsiniz.”

Quinnipiac Üniversitesi kamuoyu uzmanı Peter Brown da, seçmenlerin Obama’yı Romney’den daha sıcak bulduğunu söylüyor: “Seçmenler Obama’nın kendi ihtiyaç ve yaşamlarını Romney’den çok daha iyi anladığını düşünüyor. Bu Romney için bir dezavantaj. Destek oranını da çok etkiliyor.”

Başkan Obama, parti kurultaylarının ardından kamuoyu yoklamalarında az farkla Romney’in önüne geçmişti. Allan Lichtman’a göre Obama, düzelen ekonomik tablodan da yarar sağlayabilir: “Ekonomi, Romney’in Obama üzerinde üstünlük kurduğu tek büyük konuydu. Romney popülarite, ulusal güvenlik, dış politika sağlık gibi tüm diğer konularda olduğu gibi bunda da avantajı Obama’ya kaptırdı.”

Peter Brown, Romney’nin imajını kurtarmak için kullanabileceği en iyi ve belki de son fırsatın gelecek ay yapılacak tartışma programları olduğunu söylüyor: “Son viraja giriyoruz ve Başkan Obama önde. Şimdi Romney’in durumu değiştirecek fırsatları yakalayabileceği olaylardan yararlanması gerekiyor.”

Başkan adayları gelecek ay üç tartışma programına katılacak. Ayrıca Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Cumhuriyetçi Partili rakibi Paul Ryan da televizyonda karşı karşıya gelecek.

Romney Kampanyasını Yeniden Toparlamaya Çalışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00
XS
SM
MD
LG