Erişilebilirlik

Romanya'da Bir İsrail Askeri Helikopteri Dağa Çarparak Parçalandı


İsrail’e ait bir askeri helikopteri eğitim uçuşu yaptığı Romanya’da bir dağa çarparak parçalandı. Düştükten sonra yanan helikopterde 6 İsrail askeri ile 1 Romen asker bulunuyordu. Romanya Savunma Bakanlığı helikopterin enkazında şimdiye kadar 4 ceset bulunduğunu açıkladı. Helikopterdeki diğer personelin de kazada öldüğü sanılıyor.
İsrailli yetkililere göre, Karpat dağlarına çarpan Amerikan yapısı Sikorsky CH-53 tipi askeri nakliye helikopteri olay sırasında alçak irtifada uçmaktaydı. Yetkililer kazaya neyin yol açtığını bilinmediğini, soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. İsrail basınında çıkan haberlere göre, arka arkaya uçan iki nakliye helikopterinden öndeki dağlar arasında bulutlara girince irtifasını artırıp arkadaki helikopteri uyardı. Düşen helikopterin uyarıyı alıp almadığı bilinmiyor.
İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Nimrod Sheffer, İsrail Radyosu’na verdiği demeçte, helikopterde bulunandan yoğun muharebe eğitimi görmüş profesyonel askerler olarak söz etti.


Kaza nedeninin henüz bilinmediğini belirten Tümgeneral Sheffer, kötü hava koşulları, pilotaj hatası ve teknik arıza gibi tüm olasılıkların gözden geçirildiğini söyledi. Hava Kuvvetleri Komutanı İsrail’de “Yasur” diye bilinen Sikorsky CH-53 tipi helikopterlerinin eskidiği, artık değiştirilmesi gerektiği yolundaki eleştirileri reddetti, aynı tip helikopterlerin 40 yıldır İsrail ordusuna başarıyla hizmet verdiğini söyledi.
İsrail ile Romanya arasında yapılan 11 günlük ortak askeri tatbikat ortak 29 Temmuz’da sona erecek. İsrail ordusu tatbikatın aynı tip helikopterlerle süreceğini açıkladı.
1997 yılında Lübnan’a gitmekte olan Sikorsky CH-53 tipi iki İsrail helikopteri havada çarpışmış ve kazada 73 asker ölmüştü.

XS
SM
MD
LG