Erişilebilirlik

Roma'da Libya Görüşmeleri


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ve Birleşmiş Milletler Temsilcisi Martin Kobler

17 ülkenin temsilcileri, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği, Libya için önerilen barış anlaşmasını ele almak üzere biraraya geldi. İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen toplantıya Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni başkanlık ediyor

Toplantı, Libya’da birlik hükümeti kurulması amacıyla Birleşmiş Milletler himayesinde imzalanan anlaşmaya destek vermek için yapılıyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Libya halkının çatışmalardan, yönetimsizlikten ve IŞİD’in varlığını giderek daha çok hissettirmesinden bıkıp usandığını söyledi. Bu etkenlerin Libya’da birbirine rakip grupların farklılıklarını bir kenara bırakarak birlik olmasını sağladığını belirten yetkili, Birleşmiş Milletler destekli anlaşmayı 16 Aralık’ta imzalama kararı aldıklarını belirtti. Yetkili ayrıca Roma’da yapılan toplantının Libya’nın komşularının, bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun anlaşmaya tam destek verdiğini gösterme amacı taşıdığını kaydetti.

Libya anlaşmasının sürdürülebilmesi için kapsamlı olması gerektiğinin altını çizen İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni ise ”Libya’da iki paralel hükümetin yanısıra bir de ülke dışında, sürgünde üçüncü Libya hükümeti kurulmasına izin verilemez” şeklinde konuştu.

IŞİD’in Libya’daki Varlığı Uluslararası Kaygıları Arttırıyor

Libya’nın parçalanmış hükümetini onarması için verilen bu desteğin IŞİD’in Libya’daki varlığını giderek daha çok hissettirmeye başladığı zamana denk geldiği göze çarpıyor.

Birleşmiş Milletler’in yeni yayınladığı bir rapora göre IŞİD’in Libya’da 2 bin ila 3 bin militanı var. Bu militanların yarısı, IŞİD’in kontrolu altındaki sahil kenti Sirte’de bulunuyor. Raporda Libya’nın ele geçirilmesinin, IŞİD’in Irak ve Suriye’deki komuta merkezi tarafından örgütün büyümesi için en iyi fırsat olarak değerlendirdiği yazılı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Libya’nın IŞİD’e karşı daha etkili bir şekilde karşı koyabilmesi için gereken eğitim ve donanımı sağlayacak bir hükümete ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Dünya güçleri, Birleşmiş Milletler destekli anlaşmanın uygulanmaya başlanmasından sonra Libya’nın ek uluslararası yardım talebinde bulunmasını bekliyor.

BM Planı Yıllardır Süren Belirsizliği Sona Erdirebilir

Libya’da istikrarsızlık, Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesi ve sonrasında da öldürülmesi üzerine had safhaya çıkmıştı.

Uluslararası çapta kabul gören hükümet, ülkenin doğusunda faaliyet gösterirken Trablus, İslamcıların destek verdiği milislerin kontrolunda.

Eğer iki taraf da 16 Aralık’ta imzalanacak anlaşmaya uyarsa, Trablus merkezli birlik hükümetinin kurulması ve kabinenin oluşturulmasına başlanabilir.

Anlaşma, birlik hükümetinin 40 gün içinde kurulmasını ve her iki hükümetten de üyelere sahip olmasını öngörüyor.

XS
SM
MD
LG