Erişilebilirlik

Rohingyalı Mülteci Çocuklar Açlık Tehlikesiyle Karşı Karşıya


Uluslararası Kurtarma Komitesi, Myanmar ve Bangladeş’teki yaşayan Rohingyalı çocukların geçen yıla oranla 10 kat daha fazla açlık tehdidiyle karşı karşıya kaldığını ve bu konuda acil adım atılmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Başını Uluslararası Kurtarma Komitesi ve Açlığa Karşı Hareket örgütlerinin çektiği insani yardım kuruluşları, Bangladeş’in Cox Pazarı bölgesinde bir beslenme araştırması yaptı. Araştırmaya göre yaşları 6 aylık ve 5 yaş arasında değişen 40 bin çocuğun hayatlarını kurtaracak nitelikte bir gıda yardımına ihtiyaçları var ve bunun da maddi karşılığı 12 milyon doların üzerinde.

Araştırma sonuçlarına göre akut gıda eksikliği oranı yüzde 7,5 ve bu olması gerekenin neredeyse 4 katı ve geçen yıla göre de 10 kat artmış durumda.

Yapılan açıklamada ayrıca 6 aydan küçük bebeklerin ölüm oranlarında 10 kat artış olduğuna dikkat çekildi.

IRC bu hafta 200 bin kişinin daha sınırı geçerek Bangladeş’e kaçacağını tahmin ediyor ve bu Bangladeş’teki sığınmacı sayısını 1 milyonun üzerine taşıyacak ki bu kriz başladığından beri ulaşılan en yüksek sayı olacak.

Cox Pazarı bölgesindeki IRC Acil Durum Müdahale Birimi Direktörü Cat Mahony, “Cox Pazarı bölgesinde gördüğümüz insanlık krizi tarifi imkansız oranda büyük felaket oldu” ifadelerini kullandı.

Mahony ayrıca, “Son derece savunmasız ve sağlıksız konumdaki aileler sağlık hizmetlerine ulaşamıyorlar, gıda güvenliği konusunda sıkıntılar mevcut, hijyen, temizlik ve temiz suya ulaşma konusunda inanılmaz büyük sorunlar var bunlara bir de son derece kötü bir şekilde gıda yetersizliği konusu eklendi” dedi.

IRC şu anda Bangladeş-Myanmar sınırının iki tarafında da evlerinden olan Rohingyalılar için acil durum ilan etmiş vaziyette. Bölgede 4 adet 24 saat hizmet veren bakım merkezleri ve açlık kaynaklı acil durumlara müdahale edebilecek ilk yardım ekipleri bulunuyor.

XS
SM
MD
LG