Erişilebilirlik

Rohingya Mültecileri Endonezya Kıyılarına Ulaştı


Burma’da baskıdan kaçan 500 kadar Rohingya Müslümanı mülteci, teknelerle Endonezya’nın batı kıyılarına ulaştı.

Kurtarma çalışmalarına katılanlar, mültecilerin teknelerle kuzey Açe kıyılarına ulaştığını bildirdi.

Yetkililer, teknedekilerin büyük çoğunluğunun Burma’dan gelen Rohingya Müslümanları, bir kısmınınsa Bangladeşli olduğunu belirtiyor.

Geçen hafta Burma’ya bağlı Arakan bölgesinden dört teknenin yola çıktığını söyleyen mülteciler, ülkedeki çatışmalardan kaçtıklarını, yanlarına yeterli gıda malzemesi alamadıklarını bildiriyor.

Burma, Rohingya Müslümanları’na vatandaşlık vermediği gibi, temel haklardan da yoksun bırakıyor. Çok sayıda Rohingya Müslümanı, önceki yıllarda Burma’daki Budist çetelerin saldırılarında öldürülmüştü.

Temmuz 2012’de yaşanan olaylarda 280 kişi ölmüş, 140 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Bu olaylardan bu yana onbinlerce Rohingya Müslümanı, Arakan’ın batısında insani koşullardan yoksun, kalabalık, açık hava cezaevini andıran kamplarda yaşamak zorunda bırakıldı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, geçen yıl Rohingyalar’a vatandaşlık, eşit haklar, hareket özgürlüğü ve kendi adlarıyla tanınması yönünde Burma hükümetine çağrıda bulunmuştu.

Burma hükümeti bu çağrıları reddetti, bununla birlikte kendilerini “Bengali” olarak tanımlamaları durumunda vatandaşlık verebileceğini bildirdi.

Kısa bir süre önce askeri yönetimden demokrasiye geçen Burma’da Rohingya Müslümanları’nın varlığı hala kabul edilmiyor. Rohingya Müslümanları, ülkede resmen ve yerel ağızla, “Bangladeşli kaçak göçmenler” ya da “Bengali” adıyla anılıyor.

Burma’da 1982 yılında kabul edilen vatandaşlık yasası, resmen tanınan azınlık gruplarının atalarının İngiliz işgalinden önce Arakan’da var olduğunu kanıtlamalarını şart koşuyor. İngiltere’nin Arakan’ı 1823’te işgal ettiği göz önüne alındığında bu koşul, gerçekçi görünmüyor.

İngiltere’nin 19. yüzyılda Arakan’ı işgalinin ardından, hemen yakındaki Çittagong’dan eyalete büyük bir Müslüman göçü yaşanmıştı. Çittagong, eskiden İngiltere’nin sömürgesi olan Hindistan, şimdiyse Bangladeş’e ait bir kent.

Burma’daki yüzbinlerce Rohingya Müslümanı, atalarının Burma’da nesillerdir yaşadığını söylüyor, ancak yasal olarak tanınmadıkları için bunu belgeleme imkanına da sahip değiller.

XS
SM
MD
LG