Erişilebilirlik

Robotlar da Bilgisayarlar Kadar Savunmasız


Robotlar da Bilgisayarlar Kadar Savunmasız
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Robotlar günlük hayatımıza her geçen gün hızla girmeye devam ediyor. Hastanelerden evimizdeki eşyalara kadar birçok yerde robotları kullanıyoruz. Robotların da internet bağlantıları var ve bu da onları potansiyel saldırılara açık hale getiriyor.

Robotlar, her yerde günlük hayatımızın bir parçası.

Güney Kore’deki Incheon Uluslararası Havalimanı’nda robotlar yolculara uçağa binecekleri kapılara giden uzun yol boyunca rehberlik ediyor ve faydalı bilgiler veriyor.

Ameliyathanelerde çok yakında, komplike robotlar, insan elinin yapması için çok hassas olan hareketler konusunda kullanılacak.

Tüm bu makineler onları yapanlar tarafından yazılan bir dizi bilgisayar koduna dayalı olarak çalışıyor. Maalesef çoğu robottaki bu kodlara bilgisayar korsanları da ulaşabilir.

Uzmanlar robotları saldırılardan korumanın sadece geliştirilecek bir teknolojiyle mümkün olamayacağını, robotlar ve bu makineleri üretenlerin bu konuyu daha en başında yani daha dizayn aşamasında düşünmeleri gerektiğini söylüyor.

Uzmanlara göre bir bilgisayar sistemini bilgisayar korsanlarından korumanın en iyi yollarından biri, hafızasını korumaktan geçiyor. Eğer en temel bilgileriniz güvendeyse, sisteme herhangi bir bilgisayardan erişilebilir, verilere ulaşılabilir ama bu noktada bir işlem yapma imkanı olmaz.

Veri güvenliğini sağlama konusu önem kazandıkça, firmalar yeni ürünlerini saldırılara karşı korumak için en başından güvenlik önlemleri almanın büyük yararları olduğunu görüyor.

XS
SM
MD
LG