Erişilebilirlik

Robot Güvenlik Güçleri Yolda


Robot Güvenlik Güçleri Yolda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Alışveriş merkezleri, stadyumlar ve üniversite kampuslarında pek yakında suçla mücadele etmek için yepyeni bir yöntem kullanılmaya başlanabilir. Knightscope adlı bir şirket, tasarladığı robotların, suçu öngörüp önleyebileceğini iddia ediyor. Amaç, bu robotların devriye gezdiği yerlerde suç oranını yarı yarıya azaltmak.

Bir zamanların bilim kurgu olgusu, artık gerçek olmaya bir adım daha yakın. Knightscope şirketinden William Santana Li’ye göre bu robot güvenlik güçleri, dünyayı değiştirebilir: ”Gezegenimizde yedi milyar kişi yaşıyor. Yakında dünya nüfusu 9 milyara çıkacak. Şu anda küresel çapta mevcut olan güvenlik mekanizmaları ve polis teşkilatları bu kadar insana yetmeyecek.”

Li’ye göre, şirketin tasarladığı robotlar polislerin sağ kolu olabilir: ”Şirketimizin Silikon Vadisi’ndeki merkezinde robotun gözünden yaptığımız canlı yayını izliyorsunuz.”

Li, ”Robotlarla bireylerin işbirliği yapmasını istiyoruz. Makinalar hesaplamalara dayalı sıkıcı, monoton, hatta bazen tehlikeli işleri yaparken insanlar stratejik karar alma mekanizmasını idare edebilir. Böylece makina ve insan uyum içinde çalışabilir” şeklinde konuşuyor.

Boyu bir buçuk metre olan 136 kilogram ağırlığındaki bu robotlar belirli bir alanda serbestçe hareket ediyor. Silahlı olmayan robotlar, gece-gündüz çalışan ve 360 derece görüş alanı olan video kameralara sahip.

Uzman, ”Robotun ayrıca dakikada 300 araç plakasını okuyabilen optik bir sistemi de var.”

Robotlar kimyasal ve biyolojik silahları da tespit edebiliyor.

Li’ye göre robotların varlığı bile suç işlemeyi engellemeye yetebilir.

Ancak hukuk profesörü Eugene Volokh’a göre bu robotların doğru şekilde kullanılması şart: ”Eğer robot sadece bir polis memurunun tanık olması gerektiği bir durumu görüyorsa o zaman anayasal bir sorun olmaz. Kişilerin mahremiyeti korunmuş demektir.”

Ancak Volokh, polislerin üniformalarında taşıdıkları kameralardan kaynaklanan sorunların aynısının yaşanmasından kaygılı: ”Kişiler, kamusal alanda suç işlediklerinde tutuklanabileceklerinin ya da ceza alabileceklerinin farkındadır. Bunu kabul edebilirler ancak işledikleri bu suçun kanıtı olan video kayıtlarının başkalarının da göreceği şekilde İnternet’te paylaşılmasını, kendilerini utandıracak görüntülerin yayılmasını istemeyebilirler. Bu nedenle bu tür video kayıtlarının kamuya açık olup olmaması gerektiğini belirleyen yasal düzenlemelerin nasıl yapılacağını görmek ilginç olacak.”

William Santana Li’ye göre yakında robotları üniversiteler, alışveriş merkezleri ve stadyumlarda görmeye başlayabiliriz.

Amerika’da robot siparişleri için uzun bir bekleme listesi oluştuğunu belirten Li, başka ülkelerden de robot güvenlik güçlerine talep olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG