Erişilebilirlik

Rıza Sarraf İfade Vermeye Başladı


Mahkeme salonuna getirilen Rıza Sarraf yemin etti. Tanık olarak ifade vermeye başladı.

New York Güney Bölgesi’nde 21 aydır devam eden yargı sürecinde Rıza Sarraf bugün ilk kez hakim karşısına tanık sıfatıyla çıktı. Duruşma salonunda beşinci tanık sıfatıyla ifade vermeden önce Sarraf sadece doğruları söyleyeceğine yemin etti.

Sarraf’ın duruşmaya cezaevi elbisesi ve ayağında kelepçeli olarak getirildiği görüldü. Sarraf’ın duruşmada oldukça rahat ve sakin olduğu gözlendi.

Türkçe ifade veren Sarraf’ın sözleri tercümanlar aracılığıyla İngilizce’ye çevrildi. Sarraf, kendisi için cezaevinden çıkmanın en kolay yolunun savcılıkla anlaşmak olduğunu söyledi.

Otelde kaldığı yönündeki iddiaları ise kabul etmedi. Bu yönde kendisine herhangi bir ayrıcalık tanınmadığını belirtti. Sarraf, FBI koruması altında olduğunu söyledi. Gardiyanlara rüşvet verdiği iddialarını kabul etti.

Rıza Sarraf verdiği ifadesinde nerede kaldığı sorusuna da açıklık getirdi.

“Nerede, otelde mi kalıyorsun?” sorusunu yanıtlayan Sarraf, otelde kalmadığını son iki haftadır FBI gözetiminde Broklyn’de bulunan “Metropolitan Detention Center(MCC)” nezarethanesinde kaldığını açıkladı."

Sarraf, 2010 ve 2011 yıllarında İran Merkez Bankası eski Başkanı Mahmud Bahmani ile doğrudan görüştüğünü de kabul etti. Sarraf, Bank Melat’tan da üst düzey yetkilerle görüştüğünü belirtti.

XS
SM
MD
LG