Erişilebilirlik

Rio de Janeiro 2016 Olimpiyatları'na Hazırlanıyor


2016 Olimpiyatları’nın ev sahibi Rio de Janeiro’nun valisi, yaptığı açıklamada, Londra’nın oyunların üstesinden başarıyla geldiğini belirtti. Rio de Janeiro, beklenen izleyici sayısını karşılamak için önümüzdeki 4 yıl içinde ulaşım sistemi ve altyapısını geliştirecek.

Londra Valisi Boris Johnson, bu yılki oyunların turizme ve İngiltere’nin imajına büyük katkıda bulunduğunu söyledi. Rio de Janeiro Valisi Eduardo Paes ile yaptığı ortak basın toplantısında Johnson, turistlerin Londra’da ‘çok iyi işleyen’ bir kent gördüklerini söyledi: “Ulaşım, güvenlik ve halkın desteği gibi konularda bir çok endişe vardı. Ancak Londra’nın müthiş imajının dünyaya yansımasını gördük. Benim için başarı budur.”

Vali Paes de Londra’nın toplu taşıma sistemini överken, büyük kalabalıkların çok az gecikmeyle ulaşımının sağlanmasına hayran kaldığını belirtti. Rio de Janeiro’da da 2016 Oyunları ve Rio halkı için toplu taşıma sisteminde geliştirme çalışmaları yapılıyor: “Şu an sadece halkın yüzde 18’i tam kapasiteli toplu taşıma kullanabiliyor. Olimpiyatlar için hazırlıklarımızı tamamladığımızda bu oran yüzde 60’ı geçecek. Bu, kent için büyük bir değişim anlamına geliyor.”

Londra’da inşa edilen ucuz ve geçici stat ve salonları örnek gösteren Paes, Çin gibi çok büyük yapılar için para harcamayacaklarını belirtti. Paes, Çin’de 2008 Olimpiyatları’ndan beri neredeyse hiç kullanılmayan ‘Kuş Yuvası’ stadını örnek verdi: “Yapabildiğimiz kadar geçici inşaat yapacağız, ancak inşa ettiklerimizi Olimpiyatlardan sonra da kullanmak istiyoruz. Oyunlardan sonra yıkılması gereken yapılara fazla para harcamak istemiyoruz.”

Londra Valisi Johnson, olimpiyatlara başarıyla ev sahipliği yapma duygusunu önceleri ‘korkutucu ve kaygı verici’, daha sonra ise ‘büyük bir rahatlama hissi’ olarak niteledi. Johnson, Brezilyalı meslektaşına medyadaki eleştirilere kulak asmamasını tavsiye etti.
XS
SM
MD
LG