Erişilebilirlik

Ricciardone Hedef mi Gösteriliyor?


Büyükelçi Ricciardone (solda) e26 Mart 2013'te Ankara'da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la katıldığı çalışma kahvaltısında (Foto: Amerikan Büyükelçiliği Web Sitesi)

Yazılı medyada 'Halkbank konusunda sonuç alınamadı. Şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz' dediği iddia edilen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, iddiaları sosyal medyada yalanladı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında, hafta boyunca Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti çevrelerince, Amerika kaynaklı 'küresel komplo' kurulduğu iddiasında son halka, Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone oldu.

Yazılı medyada bugün "Halkbank konusunda sonuç alınamadı. Şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz" dediği iddia edilen Ricciardone, haberlerdeki iddialar için "yalan ve iftira" diyerek, "ABD'nin devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi yoktur" açıklaması yaptı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, "Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu arkasında Amerika ve İsrail'in, İran ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri ve para akışını kontrol etme isteği olduğu ve bu nedenle Halkbank'ın yıpratılmak istendiği" yönündeki iddialar karşısında hafta boyunca sessiz kaldı. Ancak bugün AKP hükümetine yakın gazetelerde, Ricciardone'nin operasyon yürütüleceğini önceden bildiği iddiasına yer verildi.

ABD Büyükelçisi Ricciardone'nin Twitter'dan yaptığı açıklama
ABD Büyükelçisi Ricciardone'nin Twitter'dan yaptığı açıklama
Ricciardone'nin, 17 Aralık'ta Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçilerini yemekli bir davette ağırladığı ve orada "Halkbank konusunu dile getirmiştik. Sonuç alamadık. Şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz" dediği iddia edildi. Ricciardone aleyhine bu iddia yazılı medya yanında sosyal medya aracılığıyla da Türkiye'de geniş yankı buldu. Bu gelişme üzerine ABD'nin Ankara Büyükelçiliği sosyal medya aracılığıyla iddiaları yalanladı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin @ABDTurk Twitter hesabı üzerinden Elçi Francis Ricciardone söz konusu iddialar için şöyle dedi:

"ABD'nin devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi yoktur. ABD ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği iki ülke için de hayati öneme sahiptir. Hiç kimse ABD-Türkiye ilişkilerini asılsız iddialarla tehlikeye atmamalıdır. Böyle bir toplantı yapılmadığı gibi, haberlerde ortaya atılan iddiaların tümü tamamen yalan ve iftiradır."

Bu açıklama yanında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği kaynakları, sadece Ricciardone değil Washington yönetimince de Türkiye'deki iddialardan ciddi rahatsızlık duyulduğunu vurguladı.

Erdoğan, Ricciardone'yi mi kast etti?

Bu arada Karadeniz'de açılış törenlerine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda "uluslararası oyun" bulunduğu iddiasını yineledi. Erdoğan, Samsun'daki konuşmasında, "Son günlerde çok enteresan büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içerisine giriyorlar. Ben onlara da Samsun'dan sesleniyorum; 'İşinize bakın'. Eğer görev alanınızın dışına çıkarsanız bu hükümetlerimizin yetki alanında olan yere kadar gider. Biz sizleri ülkemizde tutmaya da mecbur değiliz. Eğer sizin ülkelerinizde bizim büyükelçilerimiz bu tür oyunların içerisine giriyorsa, siz bize haber verin biz alırız. Kendi büyükelçilerimizi de biz alırız" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın sözleriyle birlikte Türkiye'de, ABD Büyükelçisi Ricciardone'nin "istenmeyen adam - persona non grata" ilan edilebileceği yönünde iddialar da ortaya atılmaya başladı. Ricciardone, Ocak 2011'te ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak göreve başladığından bugüne AKP hükümeti ile basın ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere Türkiye'deki insan hakları uygulamalarıyla ilgili açıklamaları nedeniyle zaman zaman ters düşmüştü. Ricciardone'nin yalanlamasına rağmen Başbakan Erdoğan'ın hükümete yakınlığıyla bilinmekte olan gazetelerdeki iddiaları referans göstermesi, ABD Büyükelçisi ile ilgili, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla girişimde bulunabileceği iddiasını gündeme taşıdı.

Türk Dışişleri: 'Ricciardone'nin açıklaması yeterli'

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile ilgili Türkiye tarafından diplomatik yaptırım uygulanacağı iddiaları üzerine Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada, “ABD Büyükelçisi'nin açıklamasını yeterli buluyoruz. Bu aşamada bakanlığa çağırılmasına yönelik bir plan söz konusu değil” denildi.

Yolsuzluk soruştuması komplo mu, darbe mi?

Bu arada AKP Hükümeti, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını "uluslararası komplo", "yargı darbesi" gibi ifadelerle eleştirmeye de devam etti. Soruşturmadaki bulgulara ilişkin açıklama yapılmaksızın doğrudan soruşturmayı tümüyle reddeden hükümet, Türkiye kamuoyuna ekonomik göstergelerle kendileri tarafından kesinlikle yolsuzluk yapılamayacağı mesajlarını verdi.

Başbakan'ın Başdanışmanı Ömer Fatih Sayan, Twitter'da, "Bu operasyon hükümete karşı atılmış bir adımdır. Biz bundan yılmayacağız. Çünkü onlar, salt AK Parti'nin güçlenmesinden değil, aynı zamanda Türkiye'nin güçlenmesinden korkuyorlar. Hukuka yansıyan olay, hukukta karşılığı bulur zaten. Bizim meselemiz hukukun çalışmasıdır. Hukukçuların da hukuka saygılı hareket etmesidir" dedi. Sayan gibi Başbakan'a yakın isimler, soruşturmayı "komplo" ifadesiyle hedef göstermeyi sürdürdü.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG