Erişilebilirlik

RIA: 'Türkiye ve Rusya Savaş Uçağı Teslimatını Görüşüyor'


SU-57 savaş uçakları

Rus Haber Ajansı RIA, Türk ve Rus yetkililerin SU-57 ve SU-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatı konusunu görüştüklerini öne sürdü.

Haberde Rusya Federal Askeri Teknik Koordinasyon Hizmetleri Başkanı Dmitry Shugaev’in açıklamasına yer verildi. Shugaev, “Çok fazla ilgi gösterildi. Sözleşmeye dair görüşmelerden bahsetmek için henüz erken, henüz bir başvuru da yapılmadı. İstişareler yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Dün Rusya’ya resmi bir ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le havacılık fuarında biraraya gelmişti. Burada yeni nesil savaş uçağı SU-57’yi de inceleyen Erdoğan, Rus lidere “Bunlardan mı alacağız?” diyerek espri yapmıştı.

Amerika, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması üzerine Türkiye’nin F-35 savaş uçakları programından da çıkarılacağını açıklamıştı. Amerika,Türk pilotların Amerika’daki eğitimlerine de son vermişti.

Türkiye bu gelişme üzerine savaş uçakları konusunda da gerekli olması halinde farklı alternatiflere yönelebileceğinin sinyallerini vermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG