Erişilebilirlik

Rex Tillerson Trump’ın Dışişleri Bakanı Adayı


Yeni seçilen Başkan Donald Trump, Exxon Mobil’in yöneticisi Rex Tillerson’u Dışişleri Bakanı adayı olarak açıkladı. Trump, Tillerson’u küresel operasyon yöneten başarılı uluslararası anlaşmalara imza atan biri olarak niteledi.

Ancak Tillerson’un Rusya ile ilişkileri soru işaretlerine neden olmuş durumda.

Trump yaptığı açıklamada, Tillerson’ın, “Amerika’nın hayati çıkarlarını güçlü bir şekilde savunacağını ve Amerika’nın güvenliğini ve prestijini yıllardır zayıflatan hatalı dış politikaları ve adımları tersine çevireceğini” söyledi.

Trump gibi daha önce hiçbir resmi görevde bulunmayan Tillerson, yeni seçilen başkanın “Amerika’nın dış ilişkilerdeki itibarını yeniden sağlama” vizyonuna katıldığını söyledi.

Trump, 64 yaşındaki Tillerson’ı bazı Cumhuriyetçi isimler destekledikten sonra aday gösterdi. Eski Dışişleri Bakanları Condoleezza Rice, James Baker ve eski Savunma Bakanı Robert Gates, Tillerson’ı destekleyen isimler arasında. Ayrıca eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney de Rex Tillerson’a destek veriyor.

Rice ve Gates Tillerson için Salı günü desteklerini açıkladı. Destekler önemli, zira Senato onay sürecinde Tillerson’ın Rusya ile ilişkileri sorun yaratabilir. Senato’da Cumhuriyetçiler yalnızca iki üyeyle çoğunluğa sahip, ancak önde gelen senatörler John McCain ve Lindsay Graham, Tillerson’a destek vermiyor. Bu noktada Senato’nun asli üyesi olarak yeni Başkan Yardımcısı Mike Pence Tillerson lehine oy kullanarak Senato’daki oy eşitliğini bozabilir.

2013’te Putin, Tillerson’a enerji sektöründe işbirliğini güçlendirdiği için devlet ödülü vermişti. Tillerson ayrıca 2011’de ExxonMobil ve Rus devlet petrol şirketi Rosneft’le Kuzey Kutbu’nda petrol arama çalışmaları başlatmak üzere o dönem başbakan görevindeki Putin’le yarım trilyon dolar getirisi olması beklenen dev bir anlaşmaya imza atmıştı.

Rex Tillerson Trump’ın Dışişleri Bakanı Adayı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Senatör John McCain, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Endişelerim var, Putin ile çok yakın ilişkileri olduğu biliniyor” dedi.

Rusya’nın internet korsanları kullanarak 8 Kasım’daki Başkanlık yarışına Trump lehine müdahale etmeye çalıştığı yönünde suçlamalar bulunuyor. Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) geçen hafta bu iddiaları doğrulayan bir raporu Kongre üyelerine sunmuştu.

İş dünyası Trump’ın Tillerson seçeneğini memnuniyetle karşıladı. Ulusal İmalatçılar Birliği açıklamasında, “Rex’in Dışişleri Bakanlığı’na işveren perspektifi getirecek olmasından memnunuz” denildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG