Erişilebilirlik

Reuters: 'Rus Uçağının Düşmesini IŞİD Üstlendi'


Reuters haber ajansı, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bugün meydana gelen uçak kazasından IŞİD’in sorumlu olduğunu duyurdu. Terör örgütünün sosyal medya platformlarında sorumluluğunu üstlendiği bu haber diğer bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Şarm El Şeyh-St. Petersbug seferini yapan Rus yolcu uçağı bu sabah Sina yarımadası üzerinde uçarken dağlara çarpmıştı. 224 kişinin bulunduğu uçakta kurtulan olmadığı bildirildi. Yetkililerin verdiği bilgilere göre yapılan ilk incelemelerde, karadan herhangi bir saldırı olduğu konusunda bir veri yok.

Mısır’ın Sina Yarımadası IŞİD’e yakınlığıyla bilenen, pek çok radikal gruba ev sahipliği yapıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yardım amacıyla Rusya, Eylül ayının sonundan bu yana IŞİD ve diğer pek çok rejim karşıtı gruba havadan saldırı düzenliyordu.

Saldırıyı üstlenen grubun açıklaması aynı zamanda IŞİD’ın yarı resmi haber ajansı olarak bilinen Aamag web sitesinde de yayınlandı. Twitter’da yapılan açıklamada şunlar yazıyordu: “İslami Devlet’in savaşçıları Sina bölgesi üzerinde uçan ve 220’den fazla Rus Haçlı’yı taşıyan Rus uçağını düşürmeyi başardı. Allah’a şükür hepsi öldüler.”

214 Rus ve 3 Ukraynalı taşıyan uçakta 7 de mürettebat bulunuyordu. Kazanın ardından Rusya’da bir günlük yas ilan edildi.

Kremlin tarafından yapılan açıklamaya göre Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile konuşan Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El-Sisi, başsağlığı dileklerini iletti. Mısır’ın yapacağı araştırmaya ayrıca Rus yetkililer de katılabilecek.

XS
SM
MD
LG