Erişilebilirlik

ABD Genelkurmay Başkanından 'S-400' Açıklaması


ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye'yle Amerika arasında yaşanan 'S-400' gerilimiyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Dunford, hem Rus S-400 hava savunma sisteminin hem de Amerikan F-35 uçaklarının aynı ülkede birarada bulunmasının Amerika açısından zor bir durum yaratacağını söyledi.

Atlantik Konseyi adlı düşünce kuruluşunda konuşan Dunford, bir izleyicinin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alma planları ve bu duruma Washington'un tepkisine ilişkin sorusunu da yanıtladı. Reuters ajansı bugün geçtiği bir haberde de, S-400'ler nedeniyle Amerika'dan Türkiye'ye F-35 uçaklarının teslimatına yönelik hazırlıkların dondurulabileceğini iddia etmişti.

Dunford, Türkiye'nin çok önemli bir müttefik olduğunu vurgularken, S-400 meselesini ise "zor bir konu" olarak niteledi.

Bu konuda Amerika'nın pozisyonunu Türk makamlarına net şekilde ilettiklerini belirten Dunford, "ABD’nin Türkiye ile örtüştüğü alanlar ayrıştığı alanlardan daha fazla. Ama Amerika'da hem yürütme hem de yasama S-400’lerle F35’lerin aynı ülkede bir arada bulunması konusunda zorlanacak" diye konuştu.

Dunford, S-400 sorununa bir çözüm bulabileceklerini umduğunu sözlerine ekledi.

Reuters: 'F-35'lerin teslimatı süreci durdurulabilir'

Reuters haber ajansı, Amerika’dan Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslimatına yönelik hazırlıkların dondurulabileceğini iddia etti. Haberini Amerikalı yetkililere dayandıran ajans, Ankara’nın aynı anda hem S-400 füze savunma sistemine hem de gelişmiş F-35 savaş uçaklarına sahip olamayacağı yönünde Washington’un bu şekilde en güçlü sinyali vereceğini belirtti.

Amerika’nın Uluslararası Güvenlik Konularından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger, Reuters’a yaptığı açıklamada, “S-400 bir bilgisayar. F-35 de bir bilgisayar. Bilgisayarınızı rakip olduğunuz karşı tarafın bilgisayarına bağlamazsınız, temelde bizim yapacağımız şey bu” dedi.

Habere göre, henüz alınmış bir karar olmasa da Amerikalı yetkililer, Washington’un F-35 uçaklarının Türkiye’ye teslimine yönelik adımları durdurma konusunu değerlendirdiğini doğruluyorlar.

Wheelbarger, “Uçakların himayesinin nihayetinde onlara verileceği beklentisiyle sürekli olarak gündeme gelen kararlar var. Dolayısıyla onlara (Türkiye’ye) ciddi olduğumuzu göstermek adına sırada dondurabileceğimiz birçok unsur var” dedi.

Bir başka Amerikalı yetkili de Amerika’nın değerlendirdiği alternatiflerden birinin, Eskişehir’deki F-35 savaş uçakları motor bakım deposu yerine farklı bir Batılı ülkede yer arayışı olduğunu söyledi.

Birçok Amerikalı yetkili Türkiye’nin NATO’dan uzaklaşmasından kaygı duyarken Ankara’nın yoluna Rusya’yla S-400 anlaşması üzerinden devam ederse bunun Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarına neden olabileceği ifade ediliyor. S-400 anlaşması nedeniyle Türkiye’ye yönelik silah satışlarına kısıtlama getiren ABD Kongresi’nin daha da sert yaptırım kararları alabileceğine dikkat çekiliyor.

XS
SM
MD
LG