Erişilebilirlik

'Pentagon Türk Pilotların F-35 Eğitimini Askıya Alıyor'


Amerika ve Türkiye arasında Ankara’nın Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri konusunda görüş ayrılıklarının aşılması çabalarında somut ilerleme sağlanmış değil. Medyada yer alan haberlere göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya almaya yönelik somut adım atıyor. Foreign Policy’ye göre, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye’ye Amerika’da eğitim gören pilotların ülkeyi 31 Temmuz’a kadar terk etmeleri gerektiğini ve program kapsamında başka pilotlara eğitim verilmeyeceğini bildirdi.

Reuters haber ajansı da adını vermeyen iki yetkiliye dayandırdığı haberinde, alınan karar uyarınca Türk pilotların F-35 savaş uçakları kullanımına yönelik eğitiminin durdurulacağı ve başka pilotlara eğitim verilmeyeceğini bildirmiş, yetkililer Türkiye’nin S-400 alımı konusunda geri adım atması halinde eğitim programına da yeniden başlanacağını ifade etmişti.

Foreign Policy dergisinin internet sitesinde yer alan bir haberde ise konuya ilişkin daha geniş kapsamlı bir değerlendirme yer aldı. Amerika F-35 projesi kapsamındaki materyaller ve ilgili ekipmanın Türkiye’ye teslimatını durdurmuştu. ABD ordusu tarafından sağlanan eğitim olmadan Türk F-35 pilotlarının gelecekte bu savaş uçağını kullanması mümkün olmayacak.

Shanahan’dan Hulusi Akar’a mektup

Foreign Policy dergisinin haberine göre, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yazdığı 6 Haziran tarihli mektupta Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde ve Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde F-35 eğitimi alan 42 Türk öğrenci pilotun 31 Temmuz’a kadar Amerika’dan ayrılması gerekeceğini bildirdi. Shanahan’ın mektubunda o tarihte tüm uluslararası seyahat emirlerinin iptal edileceği ve Türk Hava Kuvvetleri personelinin de üslere girişinin yasaklanacağı belirtiliyor. Mektupta ayrıca “Türkiye’nin S-400’leri 31 Temmuz’dan önce teslim alması halinde bu ölçülü ve kasti planın geçersiz kılınacağı” ifadesi yer alıyor.

Foreign Policy’ye konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Shanahan’ın mektubu imzalayarak Türkiye’ye gönderdiğini doğruladı. Foreign Policy dergisine göre, mektuba bir de Türkiye’nin S-400 sistemini teslim alması halinde Amerika’nın atmayı planladığı adımların listesi iliştirildi. Foreign Policy’ye konuşan üçüncü bir Pentagon yetkilisi de mektupta sıralanan adımların daha önce iki tarafın savunma bakanları arasındaki telefon görüşmesinde görüşüldüğünü belirtti.

Mektuba iliştirilen belgeye göre, Amerika’daki üslerde F-35 eğitimi alan pilotların Türkiye’ye gönderilmesinin dışında, Haziran ayında 20, Temmuz ve ve Kasım ayları arasında da 14 öğrencinin Amerika’ya eğitim için gelmesi planlanıyordu. Ancak bu eğitimlerin de askıya alınacağı belirtiliyor. Söz konusu belgede “Bu eğitim de artık gerçekleşmeyecek çünkü Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alıyoruz, o nedenle de bu sistemlerin kullanılmasında yeterlilik kazanılması gibi gereksinim olmayacak” ifadesi kullanıldı.

“Türkiye’nin 12 Haziran’daki F-35 toplantısına katılması öngörülmüyor”

31 Temmuz günü Türk Hava Kuvvetleri personeli F-35 Ortak Program Ofisi’ne ait olan tesislere giremeyecek. Mektuba göre Amerika F-35 programında yer alan bütün hükümet ve savunma sanayi liderlerinin programın performansını değerlendirmek üzere katılacağı CEO toplantısına Türkiye’nin katılmasını da planlamıyor. Söz konusu toplantı 12 Haziran’da yapılacak.

Mektuba ve iliştirilen belgeye göre, Türkiye Savunma Sanayi F-35 programıyla ilgili herhangi bir çalışma yapmayacak ve yapılan çalışmalar da alternatif kaynaklara yönlendirilecek.

Pentagon: 'Shanahan Türk hükümetiyle doğrudan temas halinde'

VOA muhabirinin ulaştığı bir Pentagon yetkilisi, sözkonusu haberlerle ilgili olarak, "Bakanlık, (Savunma) Bakan Vekili Shanahan'ın Türkiye'nin F-35 programına katılımı konusunda bir sonraki adımlarla ilgili olarak Türk hükümetiyle doğrudan görüşmeler halinde olduğunu doğrulayabilir. Bu aşamada bu görüşmelerden herhangi bir ayrıntı veremiyoruz" dedi.

XS
SM
MD
LG