Erişilebilirlik

Reina Saldırısını IŞİD Üstlendi


Türkiye'nin en popüler gece kulüplerinden Reina'da yeni yılın ilk günü gerçekleştirilen saldırıyı IŞİD üstlendi.

IŞİD sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İslam Devleti'nin Hristiyanların koruyucusu Türkiye'nin aleyhinde devam eden mübarek saldırılarında Hilafet askerlerinden bir kahraman Hristiyanların şirk bayramını kutlamalarını yaptığı en meşhur gece kulüplerinden birini yerle bir etti" dedi.

IŞİD Türkiye'ye yönelik tehditlerini sürdürüyor

Türkiye'de ilk yaptığı bir saldırıyı ilk kez üstlenen örgüt, saldırıda el bombası kullanıldığını da iddia etti.

"Nitekim hilafet askeri el bombaları ve otomatik silahıyla sevinçlerini üzüntüye çevirdiği saldırıda 150'ye yakın kişi öldürdü ve yaraladı. O bu eylemi allahın dininin intikamını almak ve müminlerinin emrinin Haçlıların hizmetçisi Türkiye'nin hedef alınmasıyla ilgili çağrısına icabeten gerçekleştirdi."

IŞİD açıklamasında Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik tehditlerini devam ettirdiği de görüldü.

"Mürted Türk hükümeti şunu bilsin ki uçaklarıyla ve top atışlarıyla dökülen Müslümanların kanları Allah'ın izniyle kendi yurdunda ateşe tutuşturacaktır."

Saldırıda yaralanan yabancılar ülkelerine dönüyor

Bu arada saldırıda yaralanan yabancılardan tedavileri tamamlananlar ülkelerine dönüyor. Yabancıların genelde İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan ülkelerinin yolunu tutuyor. Yeni yılın ilk saatlerinde gerçekleşen saldırıda İsrail, Hindistan, Lübnan gibi birçok ülkeden kişi de hayatlarını kaybetmişti.

İstanbul'daki Saldırıda Yaralananlar Ülkelerine Dönüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

IŞİD'in Türkiye saldırıları

IŞİD kısaltmasıyla tanınan Irak Şam İslam Devleti'in Türkiye'de bugüne kadar en az altı saldırı gerçekleştirdiği biliniyor.

20 Temmuz 2015'te Suruç'ta basın açıklaması yapanlara intihar eylemcisini kullanarak saldıran örgüt, 10 Ekim 2015'te Ankara'daki Barış Mitingi'ne daha sonra 12 Ocak 2016'da İstanbul Sultanahmet'te Alman turistlere, 19 Mart 2016'da İsrailli turistlere karşı yine intihar eylemcileriyle saldırılar düzenledi.

15 Temmuz Darbe Girişimi'nden iki hafta önce 29 Haziran'da Atatürk Havalimanı'na gerçekleştirilen eylem de IŞİD mensuplarınca gerçekleştirildi.

Ancak IŞİD bunların hiçbirini resmen üstlenmedi.

4 Kasım 2016'da HDP'li milletvekillerin içinde olduğu Diyarbakır Bağlar Emniyet Müdürlüğü'ne gerçekleştirilen yakınlarındaki saldırıyı üstlendi ama sonrasında aynı saldırıyı PKK yakınlığıyla bilinen TAK da üstlenmesi kafa karışıklığı yarattı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG