Erişilebilirlik

Rehine Krizinin Yıldönümünde İran'dan Füzeli Kutlama


İran, 1979’da ABD Büyükelçiliği’nin işgali ve rehine krizini, kara karaya atılan füzelerini sergileyerek andı.

Tahran’da eski Amerikan büyükelçiliğinin olduğu bölgede binlerce kişi toplandı. Menzili 2 bin kilometre olan Sejil isimli füze burada sergilendi. İran, her sene rehine krizi ve büyükelçilik işgali için yapılan mitinglerde ilk defa bir füze sergiledi.

İran Devrim Muhafızları’na yakınlığıyla bilinen Tasnim haber ajansı, gün içinde füzenin Qadr-F füzesi olduğunu belirtti.

1979 yılında, İslami Devrim sonrası ABD Büyükelçiliği işgal edilmiş 52 Amerikalı 444 gün boyunca İran Şah’ına karşılık rehin tutulmuştu.

Yıllık anma töreninde topluluk, ‘Kahrolsun Amerika’, ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları attı. Devlet televizyonu, İran’ın pek çok kentinde benzer kutlamaların yapıldığını belirtti. İsrail ve ABD bayrakları protesto amaçlı yakıldı.

Başkan Trump, İran’la 2015’te varılan nükleer anlaşmayı tasdik etmedi ve Kongre İran’a olan yaptırımları arttırdı.

Halka hitap eden Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi’nin sekreteri Ali Shamkhani, Amerika İran’ın ekonomik,nükleer ve savunma gücünü hedef alsa da, İran’a yöneltilen her türlü yaptırımı etkisiz hale getireceklerini belirtti.

Trump’ın Kuzey Kore’ye olan tehditlerini ima eden Shamkhani, ‘Amerika’nın müttefikleri bile Trump’ın blöflerini yerine getirebilecek gücü olmadığını biliyor, İran’a karşı olanlar dahil’ dedi ve Amerika’yı İran’ın sonsuza kadar düşmanı olarak tanımladı.

ABD’nin eski Tahran büyükelçiliği günümüzde kültür merkezi olarak kullanılıyor. Pek çok İranlı binaya hala ‘casusların ini’ diyor.

XS
SM
MD
LG