Erişilebilirlik

Rehin Türk Pilotlar Evlerine Döndü


Pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca (solda) İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kalabalık bir gazeteci ordusu tarafından karşılandı
Lübnan’da 9 Ağustos’ta İstanbul-Beyrut seferi sonrasında ‘İmam Rıza’nın Ziyaretçileri’ adlı bir grup tarafından kaçırılan Türk Hava Yolları pilotları Murat Akpınar ile Murat Ağca, dün gece İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı. Erdoğan’ın yanında THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve THY Genel Müdürü Temel Kotil’in de hazır bulunduğu gece saat 23.10’daki karşılamada, pilot aileleri sevinç gözyaşlarına boğuldu. Katar Hava Yolları’na ait bir uçakla İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’na getirilen pilotlar, ilk önce kendilerini karşılayan Başbakan Erdoğan ile görüştüler. Pilotlar Akpınar ve Ağca, havalimanındaki gazetecileri de kırmadı ve kameralar karşısında kısa bir açıklama yaptı.

Lübnan’da 71 gündür tutsak kalan pilotlardan Murat Akpınar, “Bizi karşılamaya gelen herkese ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum. Orada hiç bir kötü muamele görmedik ama ilk 25 ve 30 gün oldukça zor geçti. Güneş yüzü göremedik. Ondan sonra bir rahatlama dönemi oldu. Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın” dedi. Fiziki şiddet görmediklerini ancak psikolojik baskı hissettiklerini belirten Murat Ağca ise, “Burada olduğumuz ve ailelerimize kavuştuğumuz için çok mutluyuz. Bizi karşılayan ve bize destek olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Davutoğlu tweetledi

Gün boyunca serbest bırakıldıklarına ilişkin bilgi teyit edilemeyen Türk pilotlar ile ilgili kesin bilgi ise, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız’ın yanına ulaştıklarında kamuoyu ile paylaşıldı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kamuoyuna Twitter aracılığıyla açıklamada bulundu ve şunları kaydetti:

“Bayram sevincimize sevinç katacak güzel haberi artık paylaşabiliriz. 9 Ağustos'tan bu yana Lübnan'da alıkonulan THY pilotlarımız Murat Ağca ve Murat Akpınar yoğun girişimlerimiz sonucu büyükelçimizin yanında. Kendileri ile şimdi görüştüm. Tüm halkımıza selamları var. Az sonra Türkiye'ye doğru yola çıkıyorlar. Başta MİT Müsteşarımız Hakan Fidan olmak üzere ilk günden beri pilotlarımız için gece-gündüz çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Son iki ayda defalarca görüştüğüm Lübnan Meclis Başkanı Berri, Başbakan Mikati ile Dışişleri Bakanı Mansur'a da teşekkür ediyorum. Katar Dışişleri Bakanı dostum Halit bin Muhammed Al Attiyah de pilotlarımız için büyük çaba gösterdi. Bu sonuçta büyük katkısı oldu. En büyük teşekkürü hiç şüphesiz vakur, onurlu ve olgun duruşları ile pilotlarımız ve sürekli temas halinde olduğumuz ailelerine borçluyuz.”

Bakan Davutoğlu, daha sonra kameralara yaptığı açıklamada pilot eşleri Pınar Akpınar ile Nur Ağca’ya vakur bir biçimde sürecin sonuçlanmasını bekledikleri için teşekkür etti.

Katar’ın rolü neydi?

Türk pilotları özgürlüğüne ve ailelerine kavuşturan süreçte ise, geriye Katar Emirliği’nin nasıl bir rol üstlendiği konusu ise Türkiye’de ilgi çekti. İmam Rıza’nın Ziyaretçileri adlı grup, Türk pilotlara karşılık Suriye’de muhaliflerce Mayıs 2012’de kaçırılan 9 Lübnanlı hacıların serbest bırakılmasını talep ediyordu. Lübnan medyasındaki iddiaya göre, Katar Emirliği, hacılar için 150 milyon dolarlık fidye ödemeyi de kabul etti. Ancak bu iddia, Türk makamlarca teyit edilmedi. Hem THY pilotları hem de Lübnanlı hacıları özgürlüğünü kavuşturan bugünkü trafikte ise, Katar Katar Dışişleri Bakanı Halit bin Muhammed Al Attiyah bir anlamda başroldeki kişi oldu.

Türk pilotlar, Beyrut’ta Lübnan güvenlik güçlerine teslim edildikten sonra Türkiye’ye gidişleri sağlanmak üzere Beyrut Havalimanı’na götürüldü. Büyükelçi Özyıldız ile buluşturulan pilotları, Türkiye’ye resmen teslim edenlerse Katar Hava Yolları’na ait uçakla Katar tarafı oldu. Pilotlardan önce Lübnanlı hacılar ülkelerine döndü.

Bu arada Katar’ın rolüyle ilgili Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın attığı tweetler dikkat çekti. Bağış, Katar Emiri ile Başbakan Erdoğan’ın fotoğraflarını yayınlayarak, “Türkiye-Katar işbirliği ve dayanışmasının önemini anlayamayanlar da sağ olsun” mesajı yazdı.

Atatürk Havalimanı’na giderek doğrudan bilgi alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ise, "Türkiye sivil havacılığında ilk defa böyle bir olay meydana geliyor. Bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını diliyorum. Hükümetin bu olayın çözümünde illaki katkısı olmuştur. Bu konuda siyaset yapılmamalı" dedi. Oran, Katar’ın fidye ödediği iddiasıyla ilgili soruya karşılık ise, “Önemli olan ailelerin mutluluğu” yanıtı verdi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG