Erişilebilirlik

Referandum Kararına Türkiye Tepkisi: ‘Vahim Hata’


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapma kararına tepki gösterdi ve bunu “vahim bir hata” olarak niteledi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin bağımsızlık referandumu konusundaki görüşlerini Irak hükümeti ve Kürt yönetimiyle paylaştığına vurgu yapıldı. Açıklamada, "IKBY’nin bir süredir planlamakta olduğu bağımsızlık referandumu hakkındaki görüş ve endişelerimizi Irak hükümeti ve IKBY ile uluslararası toplumun önde gelen üyeleriyle paylaşmıştık. Bu çerçevede, bağımsızlık konusundaki referandumun IKBY başta olmak üzere Irak’ın çıkarına olmayacağını, bölgede kritik gelişmelerin meydana geldiği mevcut dönemde söz konusu tasarrufun istikrarsızlığı artıracak olumsuz sonuçlar doğuracağını vurgulamıştık" denildi.

Açıklamada, kararın “vahim hata” olacağına vurgu yapılarak, önceliğin IŞİD ile mücadele olduğu belirtildi: “IKBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da yukarıda belirtilen çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye’nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın önkoşulları arasındadır. DEAŞ’la mücadelede önemli mesafe kaydeden ve bu mücadelede yakında başarıya ulaşacağı görülen Irak’ın önündeki en önemli mesele DEAŞ’ın neden olduğu derin insani, siyasi, ekonomik ve sosyal tahribatı gidermek ve her anlamda ülkeyi yeniden inşa ederek, kalıcı istikrarı tesis etmektir. Bunun yolu DEAŞ ile mücadele sırasında ortaya konulan dayanışma anlayışının DEAŞ sonrası dönemde de sürdürülmesi ve ülkenin geleceğini ilgilendiren tüm konuların uluslararası ve anayasal meşruiyet içinde ele alınmasıdır.“

Yıldırım: Sorumsuzca

Başbakan Binali Yıldırım da referendum kararını 'sorumsuzluk' olarak niteledi ve bunun bölgedeki problemleri artıracağını kaydetti.

Yıldırım, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne destek verdiğini belirtti.

Başbakan Yıldırım'dan Referendum Yorumu: 'Sorumsuzluk'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Ensarioğlu: Herkes karara saygı göstermeli

Bu arada AK Parti’den farklı bir tepki geldi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, bağımsızlık kararının halk tarafından verileceğini belirterek, herkesin saygı göstermesini istedi.Irak Kürt bölgesinde yayın yapan Kürdistan 24 kanalına konuşan Ensarioğlu, Türkiye’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile çok ciddi bir ilişkisi olduğunu hatırlatarak, "Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların sonucu olarak bağımsızlık hakkı ortaya çıktı. Kürdistan’da yaşayan halk buna karar verir. Herkese de düşen buna saygı göstermektir. Irak Kürdistan bölgesinin bağımsızlığı Türkiye ile ilişkilere zarar vermeyecektir. Çünkü Kürdistan bölgesinin Türkiye ile iyi ilişkileri var. Türkiye’ye yönelik bir tehdit ve tehlike oluşmadığı müddetçe de Türkiye’nin farklı düşünmemesi gerekir. Bu dostane ilişkilerin daha da geliştirilerek devam etmesi gerekir” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG