Erişilebilirlik

Referandum Takvimi Açıklandı


Türkiye’de 16 Nisan Pazar günü yapılacak halk oylaması için resmi takvim açıklandı ve sandığa gidilecek güne denk gelen merkezi sınavların tarihleri değiştirildi.

Türkiye’nin Başkanlık Sistemi konusunda karar vereceği 16 Nisan günü, tarihleri önceden ilan edilmiş bazı merkezi sınavlar olması, tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine ÖSYM, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS-2017 İlkbahar Dönemi) ile Tıp Doktorluğu Alanında Seviye Tespit Sınavı (STS Tıp-2017) hakkında erteleme kararı alarak, sınavların 22 Nisan Pazar günü yapılacağını ilan etti. Anadolu Üniversitesi de, ülke genelinde yapılan Açık öğretim dersleri sınav takvimini erteleyerek, ara sınavları 29-30 Nisan tarihlerine aldığını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete’nin mükerrer sayılarında yayımlanan kararlarıyla anayasa değişikliği için yapılacak halk oylaması sürecini şekillendirdi.

Yurtdışındaki seçmenler erken oy kullanacak

YSK kararları uyarınca ise, halk oylaması süreci Perşembe günü itibariyle resmen başlamış olacak. Yurt dışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında oy kullanabilecek.

Yurtiçi ve yurtdışındaki seçmenler açısından kritik günler ise 18– 26 Şubat tarihleri arasındaki seçmen kütüklerini kontrol edecekleri dönem olacak. Bu dönemde, yurtiçindeki seçmenlerin muhtarlıklarda seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri gerekiyor. Yurtdışındaki seçmenler ise, "www.ysk.gov.tr" adresinden seçmen kütüğü bilgilerine ulaşabilecek. Seçmen kütükleri askıdan 26 Şubat günü indirildikten sonra seçmenler herhangi bir itirazda bulunma hakkına sahip değil. Bu nedenle öncesinde seçmen kütüklerinden bilgi kontrolü önem taşıyor.

YSK, 10 Mart günü kesinleşmiş seçmen kütüklerini ilan edecek.

TRT’deki propaganda konuşmaları içinse 30 Mart günü kura çekimi yapılacak. Aynı gün Cumhurbaşkanı’nın yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek.

Son olarak 15 Nisan günü propaganda yasakları yürürlüğe girecek ve YSK’nın 16 Nisan günü aksini ilan edene dek yasaklar geçerli olacak.

Siyasi partilere dikkat çekici kısıtlama

Bu arada YSK, halk oylaması sürecinde propaganda etkinlikleri ve seçim kurullarında görev alacak siyasi partiler listesini ilan etti. YSK listesinde, “AKP, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, CHP, HDP, Hüda Par, MHP, Saadet Partisi, Vatan Partisi” yer aldı.

YSK’nın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın önerisiyle ilan ettiği listede bulunmayan siyasi partiler ise duruma tepki gösterdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG