Erişilebilirlik

Redhack Davasında İlk Duruşma


Türkiye’de Redhack davasında terör suçlamalarıyla yargılanan 6 gazeteci bugün hakim karşısına çıktı. Dava, gazetecilerin, Enerji Bakanı Berak Albayrak’ın ‘hacklendiği’ iddia edilen e-postalarını haberleştirmesi üzerine açılmıştı.

Davalılar, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak hakkındaki haberlerinin ardından, terör grupları için propaganda yaymak ve diğer terör bağlantılı iddialarla suçlanıyor. Sözkonusu haberler, bilgisayar korsanları tarafından Albayrak’ın kişisel e-posta hesabından çalındığı belirtilen ve WikilLeaks’te yayınlanan e-postalara dayanıyor. Türk hükümeti, e-postaların doğruluğunu teyit etmedi.

İstanbul’daki mahkemenin önünde konuşan davalılardan, Etkin Haber Ajansı’nın sorumlu yazı işleri müdürü Derya Okatan, kendisi ve çalışma arkadaşlarının kamunun yararına hareket ettiğini savundu ve hükümeti “gayrimeşru, yasadışı ve kamu yararına aykırı” eylemlerini gizlemeye çalışmakla suçladı.

Davalıların üçü 10 ayı aşkın bir süredir hapiste bulunuyor. Okatan ve diğer iki davalı ise tutuksuz yargılanıyor.

Türkiye’de geçen yılki darbe girişiminden bu yana terör bağlantılı suçlamalarla 100’ün üzerinde gazeteci tutuklandı. Türkiye bu tutuklamaların gazetecilik mesleğiyle değil iddia edilen suç eylemleriyle bağlantılı olduğunu ısrarla vurguluyor.

XS
SM
MD
LG