Erişilebilirlik

Reagan Suikastçisi 35 Yıl Sonra Serbest Bırakıldı


ABD’nin eski başkanlarından Ronald Reagan’a 35 yıl önce suikast girişiminde bulunan John Hinckley, Washington’da tutulduğu akıl hastanesinden yıllar sonra serbest bırakıldı.

Federal mahkeme geçen Temmuz ayında verdiği kararda 61 yaşındaki Hinckley’nin kendisine ve kamuya bir tehdit oluşturmadığına hükmetmişti.

Hinckley, başkent Washinton’ın 250 kilometre güneşdoğusunda Virginia eyaletinin Wiliamsburg kentindeki kapalı bir sitede 90 yaşındaki annesiyle birlikte yaşayacak.

Hinckley, 1981 yılında Washington’daki bir otelin dışında Reagan’a suikast girişiminde bulunmuş, olayda Başkan’ın yanısıra dönemin Beyaz Saray Sözcüsü James Brady, bir Gizli Servis ajanı ve bir polis yetkilisi de yaralanmıştı.

Olayın ardından mahkeme John Hinckley’nin akıl sağlığının yerinde olmadığı yönünde karar vermis ve Hinckley bir akıl hastanesine kaldırılmıştı.

Hinckley’nin Williamsburg’da kalacağı evde uyması gereken birçok kural bulunuyor. Bunlar arasında, haftada en az üç gün çalışmak ya da gönüllü hizmette bulunmak, tedaviye devam etmek, içki ve uyuşturucu kullanmamak, suçları ya da mağdurlar hakkında internette arama yapmamak, izinsiz sosyal medya hesabı açmamak gibi şartlar yer alıyor.

Eğer bir yılın ardından herşey yolunda giderse Hinckley’nin, ev arkadaşlarıyla ya da hatta belki yalnız yaşamasına izin verilebileceği belirtiliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG