Erişilebilirlik

Rasmussen: Esad’ın Çöküşü Yakın


NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yle Brüksel'de görüştü

Suriye’ye yönelik uyarı ve mesajlar giderek yoğunlaşırken aynı gün içinde hem Moskova’dan hem de NATO’dan Esad rejiminin çöküşünün yakın olduğu yönünde mesaj gelmesi dikkat çekti

Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmeler ve uluslararası toplumdan gelen açıklamalar giderek dikkat çekici olmaya başladı. NATO’nun geçtiğimiz günlerde düzenlenen dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısının öncesinde ve sonrasında kimyasal silahlarla ilgili “kırmızı çizgi” uyarılarının öne çıkmasının ardından dün de Şam yönetiminin Scud füzeleri ateşlediği yönündeki iddialar gündeme geldi. Bunlara Esad’ın geleceğiyle ilgili önemli bir açıklamanın eklenmesi bölgenin yeni sıcak gelişmelere gebe olduğunu ortaya koyar nitelikteydi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Esad rejiminin sonunun yaklaştığını söyledi.

Türkiye’ye Patriot füze savunma sistemleri göndermeye hazırlanan Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte’yle yaptığı ikili görüşmenin ardından konuşan Rasmussen, “Şam’daki rejimin yıkılmasının yakın olduğunu düşünüyorum. Bu artık zaman meselesi” dedi. Esad rejimine bir an önce gerçeklerin farkına varıp şiddete son verme çağrısı yapan Rasmussen, Şam’dan halkının meşru özlemlerini karşılayacak siyasi süreci başlatmasını istedi.

Rasmussen’in bu sözlerinden saatler önce Moskova’dan da benzer içerikli açıklamalar geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Esad’ın ülkesindeki kontrolü kaybettiğini belirterek, “Tabii ki muhalefetin kazanabileceğini de hesaba katmanız gerekir. Olgulara bakmanız gerekiyor. Rejim ülkenin büyük bir bölümünün kontrolünü gün geçtikçe daha çok kaybediyor” dedi.

Suriye güçlerinin muhaliflere karşı Scud kullandığı yönündeki iddialara da değinen Rasmussen, “İstihbarat raporlarıyla ilgili asla yorum yapmıyoruz ama bu hafta daha önce Suriye içinde güdümsüz, kısa menzilli bir miktar füzenin ateşlendiğini tespit ettik. Bu füzeler Suriye içinden ateşlendi ve yine Suriye’yi etkiledi. Başka bir deyişle komşu topraklara hiçbir füze düşmedi. Füzelerin tipini doğrulayamam ama bazı bilgiler Scud tipi füzeler olduğunu gösteriyor” dedi. Rasmussen, ayrım gözetmeyen bu tür silahların kullanılmasının Suriye halkının hayatına hiçbir saygı gösterilmediğinin ispatı olduğunu belirterek “Bu umursamazlığı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı. Suriye ise Scud kullandığı yönündeki iddiaları yalanlıyor.

Türkiye’de konuşlandırılacak olan Patriot sistemleri de Rasmussen ve Rutte’nin gündemindeydi. Rasmussen, sistemlerin niteliği konusunda haftalardır yinelediği “savunma vurgusunu” bir kez daha yaparken Rutte de sistemlerin ocak ayı sonuna kadar operasyonel hale geleceğini söyledi. Rutte, Türkiye’ye göndermeyi planladıkları iki Patriot bataryasının ilk aşamada bir yıl süreyle görev yapacağının altını çizdi. Sistemlerin konuşlandırılacağı yer konusunda detaya girmeyen Hollanda Başbakanı, bu konuya Türkiye, Almanya ve Amerika ile birlikte karar vereceklerini söylemekle yetindi.
XS
SM
MD
LG