Erişilebilirlik

''Pakistan'daki Yolcu Uçağı Pilot ve Kule Hatasıyla Düştü''


Geçen ay Pakistan’da düşen ve 97 kişinin ölümüne neden olan yolcu uçağının düşüş nedenine ilişkin ilk rapor açıklandı. Rapora göre uçak, pilotların ve kulenin ilgili prosedürleri yerine getirmemesi nedeniyle düştü.

Pakistan International Airlines şirketine ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, 22 Mayıs'ta Karaçi Havalimanı'na inişe geçtiği sırada şehir merkezi yakınlarında düşmüş ve uçakta bulunan 99 kişiden 97’si hayatını kaybetmişti.

Mecliste kazaya dair ilk rapora ait bilgileri paylaşan Pakistan Havacılık Bakanı Ghulam Sarwr Khan, “Kule de pilotlar da standart kuralları uygulamamışlar ve maalesef pilotlar aşırı güvenli davranmışlar” dedi

Khan’ın açıkladığı bir başka ilginç nokta da pilotların iniş esnasında Corona virus salgını konusunu tartışmaya devam etmeleri ve bu yüzden dikkatlerinin dağılmış olması. Verilere göre otomatik pilottan çıkarılan uçak, havalimanına yaklaşması sırasında olması gerekenden iki kat daha yüksek irtifada seyrediyordu.

İniş sırasındaki standart kuralların hem kule hem de pilot tarafından uygulanmamasının kazaya neden olduğu ifade edildi. Havacılık Bakanı, uçağın motorlarında bir arıza olmadığını, uçağın yüzde 100 uçuşa uygun olduğunu da ifade etti.

Kazayla ilgili raporda ayrıca uçağın düştüğü alanda 29 evin de hasar gördüğüne dikkat çekildi.

Uçakta bulunan yolculardan çoğunun salgın nedeniyle durdurulan uçuşların yeniden başlamasıyla birlikte Ramazan Bayramı dolayısıyla seyahat eden kişiler olduğu belirtiliyor.

2016 yılında da Pakistan International Havayolları’na ait bir uçağın bir motorunda yangın çıkması sonucu uçak düşmüş ve 40’tan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG