Erişilebilirlik

İran'dan Türkiye'ye Eleştiri


İran'dan Türkiye'ye Eleştiri

Tahran’da düzenlenen askeri geçit törenine katılan İranlı liderler, Türkiye’nin NATO füze savunma sistemine katılmasını eleştirdi.

Fars haber ajansına göre Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacizade, Türkiye’ye erken uyarı radarı yerleştirilmesini Amerika ve İsrail’in “umutsuz” bir çabası olarak tanımladı. Hacizade, “Eğer İran balistik bir füze atmaya karar verirse, erken uyarı radarı etkisiz hale gelir”şeklinde konuştu.

İran-Irak savaşının başlamasının 31’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen geçit töreninde çeşitli balistik füzeler sergilendi. Sergilenen silahlar arasında İsrail ve diğer bölge ülkelerini vurabilecek uzun menzilli Secil balistik füzeleriyle yeni bir süpersonik gemisavar füzesi yeraldı. Yeni füzenin 300 kilometre uzaklıktaki hedefleri tahrip etme gücüne sahip olduğu bildiriliyor.

Türkiye, NATO radarının topraklarına yerleştirilmesini bu ay başında kabul etti. Amerika, İran’ın füze tehditlerini karşılamayı amaçlayan radarın yılsonuna kadar kullanıma gireceğini umuyor.

XS
SM
MD
LG