Erişilebilirlik

Tayland'da İran İmzalı Bombalı Saldırı


Tayland'da İran İmzalı Bombalı Saldırı

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bomba taşıyan bir İranlı ardarda meydana gelen üç patlamada kendi bacaklarını kaybederken dört kişiyi de yaraladı.

Polis ilk patlamanın Bangkok’un merkezinde İranlının kiraladığı evde meydana geldiğini açıkladı. İranlı hemen ardından durmayı reddeden bir taksiye bomba fırlattı ardından bir okul yakınında polislere el bombası atmaya çalıştı.

Patlamalar, bir gün önce Hindistan ve Gürcistan’da İsrailli diplomatları hedef alan saldırıları izliyor.

İsrail, Yeni Delhi ve Tiflis’te diplomatlarına yönelik biri ağır dört kişinin yaralandığı saldırılardan İran ve Hizbullah’ı sorumlu tuttu.

Yetkililer Yeni Delhi’de bir diplomatik araca atılan bomba sonucu İsrail askeri ataşesiyle şoförünün yaralandığını açıkladı.

Tiflis’te İsrail elçiliği yakınına yerleştirilen bomba ise Gürcü polisi tarafından etkisiz hale getirildi.

Başbakan Benyamin Netanyahu, parti grubunda yaptığı konuşmada saldırıların arkasında İran’ın olduğunu öne sürdü ve Tahran hükümetini dünyada terörizmin en büyük destekçisi olarak tanımladı. Netanyahu, geçen ay Tayland ve Azerbaycan’da düzenlenen saldırılardan da İran ve yandaşı Hizbullah’ı sorumlu tuttu.

Pazartesi günkü saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı ancak İran’ın Yeni Delhi büyükelçisi Netanyahu’nun suçlamalarını “düpedüz yalan” olarak niteleyerek reddetti.

İsrail, 12 Şubat öncesi olası saldırılara karşı tüm dünyadaki temsilciliklerini alarma geçirmişti. 12 Şubat, dört yıl önce Şam’da Hizbullah’ın askeri komutanı İmad Mugniye’nin bomba yüklü araçla öldürülmesinin yıldönümü oluyor. Hizbulah suikasttan İsrail’i sorumlu tutmuş ve intikam sözüvermişti.


XS
SM
MD
LG