Erişilebilirlik

İran: BM Denetçileri Nükleer Tesisleri Ziyaret Etmeyecek


Tahran'ı ziyaret eden BM nükleer heyetinin başkanı Herman Nackaert

İran, BM nükleer uzmanlarının ziyaret amacının nükleer tesisleri denetlemek değil İranlı yetkililerle görüşme yapmak olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest, İran ile Uluslararası Atom Enerji Dairesi arasında diyalog ve işbirliği ortamı yaratılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Sözcü, ziyaretin İran’ın BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ve Almanya ile kesilmiş bulunan görüşmeleri nasıl etkileyeceğinin bilinmediğini de sözlerine ekledi

BM denetçileri İran’ın tartışmalı nükleer programı üzerinde iki gün sürecek görüşmelerde bulunmak üzere Pazar akşamı Tahran’a gitti.

İran devlet radyosu, Uluslararası Atom Enerji Dairesi heyetinin İranlı nükleer fizikçilerle görüşmeyi ayrıca Parchin tesisini, bir askeri üssü ve Tahran dışında bir silah fabrikasını ziyaret etmeyi umduğunu bildirdi.

Heyet başkanı Herman Nackaerts, en büyük önceliği İran’ın nükleer programının askeri boyutlarını araştırmaya verdiğini söyledi. Nackaerts, heyetin İranlı yetkililerle yapacakları görüşmelerden somut sonuçlar almak istediklerini belirtti ancak ilerleme sağlamanın zaman alacağı uyarısında bulundu.

Batı, İran’ın nükleer programının silah geliştirme amacı taşıdığını önesürüyor. Tahran ise suçlamayı reddediyor, nükleer programının sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

Bu arada İran devlet petrol şirketinin başkanı Ahmed Talebani, Tahran’a karşı düşmanca eylemlere devam ederlerse İspanya, İtalya, Portekiz ve Hollanda’ya da petrol ihracını durdurabileceklerini bildirdi.

İran, Pazar günü Avrupa Birliği’nin ambargosuna misilleme olarak Fransa ve İngiltere’ye ham petrol satışlarını durdurduğunu açıklamıştı.

Avrupa Birliği, 1 Temmuz’dan itibaren İran’dan petrol ithalini durdurma kararı almış bulunuyor. Ambargo, Batı’nın İran’ın tartışmalı nükleer programına mali desteği azaltma çabalarının bir bölümünü oluşturuyor.

XS
SM
MD
LG