Erişilebilirlik

İran Liderinden ABD'nin Yeni Nükleer Planına Sert Eleştiri


Ahmedinejad, ABD'nin yeni nükleer stratejisinin Obama'nın deneyimsizliğini ortaya koyduğunu söyledi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Başkan Barack Obama’nın yeni nükleer silah politikasını sert bir dille eleştirdi.
Ahmedinejad, Obama’nın İran’ın nükleer faaliyetlerini durdurma konusunda hiçbir şey yapamayacağını ve açıklanan yeni stratejinin ABD Başkanı’nın deneyimsizliğini gözler önüne serdiğini söyledi.

Obama’nın dün açıklanan yeni stratejisi, nükleer silahları bulunmayan ülkelere karşı nükleer silah kullanılmamasını öngörüyor. Ancak İran ve Kuzey Kore bu hükmün dışında bırakılıyor.

Amerika ve bazı batılı ülkeler İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını iddia ediyor. Ancak Tahran rejimi bunu reddediyor. Amerika, İran’a karşı yeni bir yaptırım kararı alınması için BM çerçevesinde diplomatik çabalarını sürdürüyor.

İran Dışişleri Bakanı Manuçer Muttaki ise Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada BM planı çerçevesinde nükleer yakıt edinme konusunda hala umutlu olduklarını söyledi. Bakan, yakıt değişimi programının hala olası seçenekler arasında bulunduğunu kaydetti.

İran şu ana kadar Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’nin sunduğu yakıt değişim önerisini kabul etmiş değil. Daire, İran’a tıbbı nükleer merkezinde kullanması için uranyumu Rusya veya Fransa’da zenginleştirmesini önermişti.

Bu şekilde İran’ın uranyumu askeri amaçlarla kullanacak şekilde zenginleştirmesinin önüne geçilmek isteniyor.

XS
SM
MD
LG