Erişilebilirlik

Irak'ta Turizm Canlanıyor mu?


Irak'ta Turizm Canlanıyor mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Irak’ta bir tatil beldesi, aileleri ayıran uzun savaş, terör ve kaosun ardından kapılarını ziyaretçilere yeniden açıyor. Habbaniye Gölü bir zamanlar Irak’ın en popüler turistik mekanlarındandı. Şimdiyse işletmecileri mekandaki tesisleri önümüzdeki yıllarda restore etmeyi istediklerini söylüyor.

Yerli turistler Irak’ın Habbaniye Gölü’nü yeniden ziyaret etmeye başladı. Böylece bir zamanlar ülkenin en iyi turistik yeri olan bu göl ve tesisleri yeniden canlanacak.

Bir zamanlar turist akınına uğrayan bu bölge 2003’te Saddam Hüseyin’i deviren ABD işgalinin ardından terk edilmişti.

Bölgeyi ziyaret eden Ammar Nazar gelişmelerden memnun. Nazar, “Habbaniye’ye 20 yıldan uzun süredir ilk kez turist olarak geliyorum. Bu son ziyaretim de olmayacak. Ailemi ve arkadaşlarımı da iyi vakit geçirmeleri için buraya getirdim” diyor.

Göle geri dönen yerli turistler ızgara balık yaparak ve jet ski’ye binerek vakit geçiriyor.

Mustafa El İthavi eskiden bölgede yaşıyordu. İthavi, “2003’ten bu yana IŞİD ve El Kaide terörüyle de birlikte göle gelemez olmuştuk. Artık Irak ordusu sayesinde buralar güvenli. Ancak hizmet iyi değil” ifadelerini kullanıyor.

Komşu kasabalarda yaşayan birçok kişi bayramları kutlamak için buraya geliyor.

Ali Ala bazı gelişmelerin yaşanmasını umuyor ve “Umarız Habbaniye yönetimi gölü temizler, enkazı, çöpleri ve sazları kaldırır” diyor.

Bir zamanlar altı katlı bir otele ev sahipliği yapan bu tatil bölgesi ziyaretçilere kalmaları için sağladığı küçük evler dışında şimdi yalnızca sınırlı olarak hizmet verebiliyor.

Tesisin genel müdürü Muiyad Salman mekanı restore etmek istiyor.

Salman, “Turist tesisine yeniden hayat geldi. Ancak bazı hizmetlerde eksikler var. Burada turizmi yeniden canlandırmaya kararlıyız. İki üç yıl içinde burayı eskisinden daha iyi yapmayı planlıyoruz” diyor.

Şimdilik yalnızca 100 kadar küçük ev restore edildi ve 20 bin metre kare alan yeşillendirildi. Salman bir yüzme havuzunun yapıldığını ve bir de restoranın açıldığını sözlerine ekliyor.

Habbaniye, Anbar ilinin Fırat Nehri kıyısındaki iki büyük kenti Felluce ve Ramadi arasında yer alıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG