Erişilebilirlik

Radyasyona Maruz Kalan İki Fukuşima Çalışanı Hastanede


Radyasyona Maruz Kalan İki Fukuşima Çalışanı Hastanede

Japon yetkililer, Fukuşima nükleer santralinde çalışan iki acil yardım görevlisinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Yüksek seviyede radyasyona maruz kalan iki görevlinin bacaklarında yaralar açıldığı öğrenildi.

Japon yetkililer, görevlilerin 3 numaralı reaktördeki soğutma sistemlerini tamir ederken aşırı radyasyona maruz kaldığını bildirdi. 3 numaralı reaktör, yakıt çubuklarındaki plütonyum kontrol altına alınamadığından Fukuşima tesisindeki altı reaktörden en tehlikelisi.

Üç görevli, reaktörün zemin katına elektrik kabloları döşerken, ikisi radyasyonlu suya bastı. Reaktör yetkilileri, bunun üzerine görevlilerin derhal, radyasyon vakaları konusunda uzmanlaşmış bir hastaneye kaldırıldığını söyledi.

11 Mart depreminde soğutma sistemleri büyük zarar gören Fukuşima tesisinin onarım çalışmaları devam ediyor.

Tesisten sızan radyasyon Tokyo’ya kadar ulaştı. Tokyo’da yapılan ölçümler, sudaki radyasyon seviyesinin yetişkinler için hala normal düzeyde olduğunu, ancak çocuklar için tehlike arz ettiğini ortaya koydu.

Yetkililer, bir yaşından küçük çocuğu olan ailelere 240 bin şişe suyu dağıtmaya başladı. Suda radyasyon çıkması üzerine süpermarketlere hücum eden halk raflardaki tüm suları satın almıştı.

NHK televizyonu yapılan son ölçümlerde radyasyonun normal seviyeye düştüğünü bildirdi. Yetkililer halktan, şişe suyu stoklamamalarını istedi.

Bu arada polis 11 Mart felaketinde ölenlerin sayısının 9 bin 700’e ulaştığını açıkladı. 16 bin 500 kişinin akıbeti hala bilinmiyor. Yaklaşık 300 bin kişi ise çadırlarda yaşıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:54 0:00
XS
SM
MD
LG