Erişilebilirlik

'Radikal Şiddet Askeri Önlemlerle Çözülmez'


Başkan Yardımcısı Joe Biden Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb'le

Beyaz Saray’ın Washington’da ev sahipliği yaptığı terör ve radikal şiddetle mücadele konulu üç günlük uluslararası zirveyi açan Başkan Yardımcısı Joe Biden, mücadelenin tek başına askeri güç kullanmakla çözülemeyeceğini bildirdi.

“Toplumlar göçmen gruplarına olumlu alternatifler, fırsat hissi ve aidiyet duygusu sunmalı” diyen Biden, bunların teröristlerin sunduğu korku, dışlanma, nefret ve küskünlük duygularını zayıflatması gerektiğini savundu.

Zirve, toplum içindeki dışlanmış grup ve bireylerin terör örgütlerine katılmalarının engellenmesini amaçlıyor ve bu çerçevede Amerikan kentlerinde göçmen gruplarını entegre etmeyi hedefleyen başarılı modellerin tanıtılması planlanıyor.

Biden konuşmasının ardından Amerika’nın en çok göçmen nüfusuna sahip kentlerinden Boston, Los Angeles ve Minneapolis’in yetkilileriyle bir araya geldi.

Bu üç kentte de gençlere yönelik sosyal yardım programları, genç göçmenleri topluma kazandırma konusunda başarılı sonuçlar verdiği gibi, bu gençleri dışlanmışlık hissinden koruyarak terör örgütlerinin ağına düşmelerine de engel oldu.

Biden, Amerika’nın göçmen toplumlarını entegre etme konusunda Avrupa ülkelerinden daha deneyimli olduğunu savundu. Başkan yardımcısı, "Amerika'nın her soruna yanıt verdiğini iddia etmiyorum, ama biz göçmenlerden kurulu bir ulusuz, gücümüzü bu kaynaşmadan alıyoruz" dedi.

Beyaz Saray yetkilileri, toplantılarda IŞİD ve diğer gruplarla mücadele konularının ele alınacağı gibi, radikal görüşler ve buna bağlı şiddet eylemlerinin kök saldığı sosyoekonomik etkenler ve siyasi dışlanma gibi alanlara da eğileceklerini belirtiyor.

Oturumlar sırasında Amerika’nın terörle mücadele için planladığı yeni politikaların açıklanacağını söyleyen yetkililer, bu amaçla terörizmin kökenlerine inerek başlamadan bitirilmesinin amaçlandığını da sözlerine ekledi. Beyaz Saray, radikal şiddet konusuna değinirken, özellikle belli bir grubu örnek göstermemeye özen gösteriyor. Geçen hafta Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill kentinde üç Müslüman gencin öldürülmesinin ardından Müslüman gruplar, Amerika’da hedef alınmaya başladıkları yönünde kaygılarını daha sık dile getirmeye başladı.

Beyaz Saray’ın terör ve radikal şiddetle mücadele toplantısı, son bir aydır, özellikle Avrupa’da arka arkaya meydana gelen bazı saldırıları izliyor. Geçen ay Paris’te Hazreti Muhammed karikatürü yayınlayan Charlie Hebdo mizah dergisine cihatçı eylemcilerin düzenlediği kanlı saldırının ardından geçen haftasonu da Kopenhag’da bir cafe ve sinagogda birkaç saat arayla iki cinayet işlenmişti. Ayrıca Irak ve Suriye’nin yanı sıra, IŞİD son olarak Libya’da 21 Mısırlı Kıpti’nin başlarının kesilerek öldürüldüğünü gösteren videolar yayınladı.

Beyaz Saray’ın düzenlediği terör ve radikal şiddetle mücadele konulu zirveye 60’ın üzerinde ülke katılacak. Toplantılarda Türkiye’yi Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın temsil etmesi bekleniyor.

Başkan Obama’nın da haftasonuna doğru zirvede bir konuşma yapacağı bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG