Erişilebilirlik

Queen Latifah'nın Amacı Örnek Olmak


Queen Latifah'nin Amacı Örnek Olmak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00
Queen Latifah yıllardır müzik dünyasında önemli yeri olan bir sanatçı. Sadece müzik dünyasının değil, Hollywood’un da ünlü isimlerinden. Ayrıca kilo sorunu yaşayanlar için de bir rol model olduğunu söylemek yanlış olmaz. Queen Latifah’yı daha yakından tanımak ister misiniz?

1990’larda Queen Latifah ağabeyinin bir motosiklet kazasında ölmesiyle zor günler geçirdi. Üstelik motosiklet onun armağanıydı.

O günden sonra acısını içine gömen New Jerseyli genç şarkıcı Ladies Fresh adlı rap grubunda müzik yapmaya başladı ve hep ileriye baktı. Hollywood Ünlüler Kaldırımı’nda yıldızı olan ilk hip hop şarkıcısı olmayı ve Oscar’a aday gösterilmeyi başardı. Kendisini bir rol model olarak yetiştirdi: “Bu yolda yürümek bana umut ve ilham veriyor. Amacım, gençlere, genç siyah kadınlara, rapçilere, oyuncu adaylarına, girişimcilere herkese örnek olmak. En çok da benim gibi iri yarı, kilolu ama çekici genç kadınlara ilham kaynağı olmak, onlara yükselebileceklerini, istedikleri yerlere gelebileceklerini anlatmak istiyorum.”

Queen Latifah’nın hedefine doğru ilerlediği kesin. Ünlü sanatçı, ağabeyini kaybettikten sonra onun anısına kurduğu Lancelot Owens Burs Vakfı’nın başkanı. Ayrıca iri yapılı ve kilolu kadınların sözcülüğünü yapıyor.

Ünlü şarkıcı ve oyuncu, 2005 yılında bu kadınlara cesaret vermek için başlattığı bir ödül programını yönetiyor. Onları destekleyenleri ödüllendiriyor: “Bu ödül programının bir başka hedefi de genç kızların özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı olmak için online bir yardım ve destek sistemi kurmak. Bu yolla eğitim, bilgi ve deneyim paylaşımı gerçekleştirmek.”

Gerçek adı Dana Elaine Owens olan 18 Mart 1970 doğumlu Queen Latifah, Black Reign adlı albümüyle 3. Grammy ödülünü aldıktan sonra oyunculuğa başladı. 2002’de “Chicago” müzikalindeki gardiyan rolüyle en başarılı yardımcı oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

Beyaz perdedeki önemli rollerinden biri de John Waters’ın Hairspray adlı klasik müzikalindeydi. Burada Queen Latifah oyunculuk yeteneğiyle sosyal mesajını birleştirme fırsatı buldu: “Evet, hoşgörü çok önemli. Ama çeşitliliğin varlığı da en az hoşgörü kadar önemli. Hepimiz birbirimizden farklıyız ve farklı da olmalıyız.”
XS
SM
MD
LG