Erişilebilirlik

‘Putin’in Zamana İhtiyacı Var’


‘Putin’in Zamana İhtiyacı Var’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Türk hava sahasının işgali sonucu düşürülen Rus uçağı, Türkiye- Rusya ilişkilerini olumsuz etkileys ve iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri bozdu. İki ülke arasında yaşanan krizin son bulması ve ilişkilerin normalleşmesi için son günlerde bazı adımlar atılmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran Rusya Günü nedeniyle Moskova’ya bir mektup gönderdi. Ardından Kremlin’den gelen ilk açıklama, “Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek ve ilişkilerin iyileştiği ve iki tarafın yararına dayalı işbirliği yapıldığı döneme geri dönmek isteriz.” şeklinde oldu.

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç, Amerika’nın Sesi’ne Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan krizin çözümü yönünde atılan adımların ne yönde sonuç vereceği ve iki ülke arasında yaşanan sorunların nasıl çözüme kavuşturulacağı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Rus jetinin düşürülmesi yüzünden iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkilerin dibe vurduğunu söyleyen Prof. Dr. Serhat Güvenç’e göre, bu kriz sonucu Rusya’nın aldığı bazı önlemler, Türkiye’yi ekonomik olarak etkiledi. Bunun sonucunda Ankara’nın krizden çıkış önerileri yapması şaşırtıcı değil.

Putin’in düşürülen uçak konusunda Türkiye’den özür beklentisinin devam ettiğine değinen Güvenç’e göre, Türkiye’nin Putin’in beklediği yönde bir özür dilemesi pek mümkün görünmüyor.

Türkiye- Rusya arasında gerilen ilişkilerin Türkiye’ye olduğu kadar Rusya’ya da zarar verdiğini belirten Kadir Has Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç’e göre Rusya da ilişkilerin normalleşmesi yönünde çıkış arayışında ancak Putin’in bu noktaya gelmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var.

Rusya’nın da Türkiye ile gerilen ilişkiler yüzünden sıkıntılar yaşadığına ve uzun vadede Türkiye ile ilişkilerini bu şekilde götürmenin onların da çıkarına uymadığını söyleyen Serhat Güvenç, iki ülke liderinin de dış politika sorunlarını kişiselleştirdiğini belirtti.

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç’e göre iki ülke arasında ilişkilerin iyileştirilmesi mümkün:

“Avrupa Birliği ilişkilerinde çok görülen, yapıcı belirsizlik unsuru içeren bir metinle yani tam anlamıyla bir özür anlamına gelmeyecek ancak pişmanlık ve üzüntü beyan eden bir açıklamayla bu iş çözülebilir ama koşullar henüz o noktaya geldiğimizi göstermiyor.”

XS
SM
MD
LG