Erişilebilirlik

Putin’in 20. Yılı


Putin’in 20. Yılı
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ay iktidardaki 20'inci yılını kutluyor. Putin'in 1999-2008 yılları arasındaki ilk devlet başkanlığı dönemi, dört yıllık başbakanlık görevi sırasında kesintiye uğramış, ancak Putin, 2012'de yeniden devlet başkanı olmuştu. Putin'in iktidardaki 20'nci yıldönümü, Rus ekonomisinin duraksadığı bir döneme rastladı. Uzmanlar, Putin'in ekonomik meseleleri bertaraf etmek ve kamuoyu destek oranını 2024 seçimleri öncesinde yüksek tutmak için orduya büyük yatırımlar yaptığını kaydediyor.

Rus lider Vladimir Putin, iktidardaki 20'inci yıldönümününde kendini farklı uğraşlarla meşgul ediyor.

Bir denizaltı aracıyla Finlandiya Körfezi'nin dibine indi… Rus ”Gece Kurtları” motosiklet kulübünün üyeleriyle gezintiye çıktı. Kırım'da bir otoyol inşaatını da denetledi,,, genç bir balerine eşlik ederek centilmenlik örneği de gösterdi.

Ancak başkent Moskova ve St. Petersburg'da düzenlenen protestolar, Rus liderin popülaritesinin düştüğünün bir göstergesi.

Öğrenci Ivan, “Mevcut rejim biz gençleri boğuyor. Hukuk alanında hareket edemiyoruz, siyasi tercihlerimizi ifade edemiyoruz. Elimizde geriye tek kalan sokaklara dökülmek, barışçı gösteriler yapmak ve iktidardakilerin bizi dinlemesini talep etmek” diyor.

Sanat koleksiyoncusu Marat Gelman da “Rusya'da tüm güç, tek bir kişinin eline geçiyor. Şimdi protesto etmezsek pek yakında bu işi oldu bittiye getirecekler” diyor.

Rusya'daki bağımsız Levada Merkezi'nin yaptığı bir ankete katılanların yüzde 38'i, Putin'i 2024 sonrasında, yani şu anki görev süresi dolduktan sonra iktidarda görmek istemiyor.

Ancak katılımcıların yüzde 54'ü, yani çoğunluğu, Ekim'de 67 yaşını dolduracak Putin'in 2024'ten sonra da devlet başkanlığı yapmasını istiyor. Uzmanlara göreyse yüzde 54 çoğunluk olsa da, Putin'i rahat ettirecek bir oran değil.

Siyaset uzmanı Kyrill Rogov da “Rusya devlet başkanının, hızla azalan desteği yeniden kazanması için daha radikal ve alışılmadık yöntemlere başvurması gerekecek” ifadelerini kullanıyor.

Uzmanlar, Putin'in popülaritesinin en son 2014'te düştüğünü hatırlatıyor. Ancak bu durum, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi üzerine değişmişti.

Rus halkı, Ortadoğu'daki askeri müdahaleden Çin'le daha sıkı bağlar kurmaya kadar, Putin'in Rusya'nın kilit bir bölgesel ve küresel aktör olması için gösterdiği çabaları destekliyor.

Ancak Rus ekonomisi, 2019'un ilk aylarında gayrisafi milli hasıladaki büyümenin yavaşlamasıyla birlikte duraksama dönemine giriyor. Genel nüfusun gelir düzeyiyse art arda beş yıldır düşüyor. Rus istatistik dairesi Rosstat'a göre ekonomik faaliyetler, üç kat azaldı. Bu düşüş, petrol fiyatlarının ve Putin'in popülaritesinin yüksek olduğu 2000'lerin ilk on yılıyla taban tabana zıt bir tablo.

Ekonomiye güvenemeyeceğini gören Putin’se yüzünü orduya çevirmiş durumda. Uzmanlara göre Putin, orduda reforma gidecek, yatırımlar yapacak.

Askeri uzman Alexander Goltz, “Gürcistan Savaşı'ndan sonra yapılan askeri reformlar Putin açısından çok başarılıydı” diyor.

Gazeteci Sergey Parkhomenko da düşüncelerini “Putin etrafını askeriyeyle donattı. Kendisi de orduya her anlamda bel bağlamış durumda. Burada tüm mesele, şnce ayrıntılar. Orduya güveniyor mu, yoksa ordudan korkuyor mu? Elinde silah olanlara para vermediğini ya da imtiyaz tanımadığını düşünün. Putin'in yerine başkasını isteyebilirler” sözleriyle özetliyor.

Putin, Rusya'nın askeri gücünü geçit törenlerinde sergiliyor. Bu tören, bu yıl Kızıl Meydan'da, donanmanın sergilendiği gövde gösterisi de St. Petersburg'daydı.

Yılın başlarında Federasyon Konseyi’ne seslenen Putin, Rusya'nın yeni füzelerini ve denizaltılarını gururla tanıtmıştı.

Gazeteci Parkhomenko, “Tüm bu askeri gövde gösterisi Putin'in propagandasının önemli bir parçası. Kısa süre önce federasyon konseyine gösterdiği füzelerle ilgili karikatürleri hepimiz gördük. Rus vatandaşlarıyla iletişim kurmak için bu dili kullanıyor” diyor.

Uzmanlar, Vladimir Putin'in orduya bel bağlamasının, görev süresinin dolacağı 2024 yılına uzanan dönemde sergileyeceği liderliğe şekil vereceği görüşünde.

XS
SM
MD
LG