Erişilebilirlik

Putin'den Ukrayna İçin Kapsamlı Diyalog Çağrısı


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Kremlin'de gazetecilere açıklamalarda bulunurken
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Ukrayna’nın doğusundaki krizde çatışan tüm taraflar arasında”kapsamlı diyalog” çağrısında bulundu.

Putin Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun tekyanlı ateşkes ilanını memnunlukla karşıladığını belirtti.

Ancak Putin “ne yazık ki” ateşkes ilanından bir gün sonra Ukrayna ordusu tarafından topçu ateşi açıldığını vurguladı.

Poroşenko bir gün önce bir barış planı sunarak tüm tarafları planı desteklemeye ve görüş ayrılıklarını diyalog yoluyla çözmeye çağırmıştı.

Ukrayna’nın doğusunda ayaklanan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Kiev hükümetinin sunduğu tek yanlı ateşkes önerisini reddediyor.

Aylardır devam eden çatışmalarda şu ana kadar yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Öteyandan Ukrayna hükümeti , Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın iç bölgelerindeki birlikleri alarma geçirmesinden ve acil tatbikat ilanından kaygı duyduğunu açıkladı. Tatbikata 65 bin asker katılıyor.

Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan bir NATO yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakına sevk ettiği askerlerin, “sınır devriyesi görevini yerine getirmekten öte, harekete geçmek için emir bekliyor izlenimi verdiklerini” bildirdi. NATO yetkilisi bunun umutlu bir gelişme olmadığını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray sözcü yardımcısı Josh Earnest de, Ukrayna sınırı yakınına yığılan Rus askerlerinin kaygı yarattığını açıkladı.

Kremlin sözcüsü ise, asker yığınağının önceden planlandığını ve sınır güvenliği amacı taşıdığını önesürüyor.

Rusya’nın Kırım yarımadasını Mart ayında ilhak etmesinden bu yana, Kiev ve Moskova arasındaki gerginlik devam ediyor. Rusya askerlerini Şubat ayında Kırım’a sokmuştu. Kırım’daki olayların hemen ardından Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar da ayaklandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG