Erişilebilirlik

Putin’den Trump’a Tam Destek


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, her yıl düzenlediği yılsonu değerlendirme toplantısında Amerika’nın uydurma casusluk hikayelerinin peşinde olduğunu söyledi. Bu temelsiz iddiaları Başkan Trump’ın muhaliflerinin yaydığını belirten Putin, “ancak zarar gören Rus - Amerikan ilişkilerinin gelecekte yeniden düzeleceğini düşündüğünü kaydetti.

Putin, Başkan Trump’ı başarılarından dolayı öven Putin, “Başkan’ın çalışmalarını değerlendirecek kişi ben değilim, bunu yapacak olan Amerikalı seçmen ve Amerikan halkı. Ancak objektif olarak baktığımda görüyorum ki kısa sürede bile önemli başarılar elde etti. Piyasaların nasıl büyüdüğüne bakın. Bu yatırımcıların Amerikan ekonomisine güvendiklerini gösteriyor” diye konuştu.

ABD’nin Rusya soruşturması ilişkileri etkiledi

Trump, Ocak ayında göreve gelmesinin ardından Soğuk Savaş sonrası dönemdeki kadar gerileyen Amerika - Rusya ilişkilerini düzeltmeyi umduğunu söylemişti. Ancak iki ülke ilişkileri Amerikan istihbaratının geçen yıl yapılan başkanlık seçimlerinde Rusya’nın müdahalesinin olabileceği yönündeki kaygısı ve açılan soruşturmalarla yeniden bozuldu. Moskova, Amerikan seçimlerine müdahale ettiği iddialarını reddediyor.

Casusluk suçlamalarının Trump’ı güçsüzleştirmeye çalışanlar tarafından ortaya atıldığını söyleyen Putin, bunu yapanların Amerikan iç siyasetini baltaladıklarını belirtti. Putin ayrıca suçlamaların Amerikalı seçmenler için saygısızlık olduğunu da sözlerine ekledi.

“İlişkilieri normalleştireceğiz”

Rusya ve Amerika’nın birçok ortak çıkarı olduğunu kaydeden Putin, bunların içinde Ortadoğu, Kuzey Kore, uluslararası terörizmle mücadele, çevre sorunları, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesini saydı. Putin, “İlişkilerimizi normale çevireceğiz, geliştireceğiz ve ortak tehditlerin üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

Putin, Kuzey Kore konusunda ise Amerikan politikasını eleştirdi ve Pyonyang’a olası bir saldırının sonuçlarının ağır olacağı konusunda uyarıda bulundu.

XS
SM
MD
LG