Erişilebilirlik

Putin'den Sürpriz Suriye Ziyareti


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, orduya, Suriye’deki Rus askerlerinin “önemli bir kısmını” geri çekilmesi talimatı verdiğini açıkladı.

Putin bu açıklamayı, Suriye’nin Lazkiye bölgesindeki Rus üssü Hemeimeem’e sürpriz ziyareti sırasında yaptı. Putin üste Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’la da görüştü.

Rus güçleri Esat ordusuna destek için 2015 yılı sonlarına doğru Suriye’ye asker göndermişti.

Putin üssü ziyaretinde yaptığı açıklamada, Rus ve Suriye güçlerinin, IŞİD’i kastederek, “uluslararası teröristlerin en savaşa hazır grubunu” yenilgiye uğrattığını söyledi.

Konuşmasında Putin askerlere hitaben, “Dostlar, ana vatan size bekliyor. Evinize zaferle dönüyorsunuz” dedi.

Suriye devlet medyasına göre, Esat, Rusya’nın Suriye’de terörle mücadeledeki rolünden dolayı Putin’e teşekkür etti ve Suriye halkının Rus ordusunun yaptıklarını unutmayacağı mesajını verdi.

Rusya, Hemeimeen hava üssünün yanısıra Tartus’daki donanma tesisini de muhafaza etmeyi planlıyor.

Putin’le birlikte, yaklaşık 7 yıl önce iç savaşın patlak vermesinden bu yana ilk kez Suriye’yi bir yabancı ülke lideri ziyaret etmiş oldu.

Putin Ankara’da Erdoğan’la görüşecek

Suriye’nin ardından Mısır’ın başkenti Kahire’de temaslarda bulunan Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’yle biraraya geldi. Putin görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistinliler arasında olası bir anlaşmayı etkisiz kılacak her türlü adımın zarar verici ve istikrar bozucu olacağı uyarısında bulundu.

Putin, Kahire’nin ardından Ankara’ya geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek.

Putin-Erdoğan görüşmesinde, Amerika’da Trump yönetiminin son Kudüs kararı, Suriye’deki gelişmeler ve ikili ilişkilerin masaya yatırılması öngörülüyor.

Kremlin’den yapılan açıklamada da, iki liderin Suriye krizine olası siyasi çözüm konusunu konuşacağını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin ve Erdoğan’ın, Moskova’nın Suriye hükümeti ve muhalefeti biraraya getirmeyi ümit ettiği Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin hazırlıklarını tartışacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG