Erişilebilirlik

Putin’den ‘Sınırdan Çekilin’ Emri


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna sınırı yakınlarında tatbikat yapan askeri birliklerin üslerine dönmesi için emir verdi. Karar, Ukrayna’da 25 Mayıs'ta yapılacak kritik cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde açıklandı

Batılı ülkeler, Rusya’nın Ukrayna sınırına on binlerce asker konuşlandırmasını kınamış, Kırım’da olduğu gibi başka bölgeleri de ilhak edebileceği kaygısını dile getirmişti.

NATO’dan yapılan açıklamadaysa Rusya’nın henüz askerlerini geri çekmeye başlamadığı bildirildi.

Rusya ayrıca Ukrayna’dan da ülkenin doğusundaki askerlerini derhal geri çekmesini istedi.

Ukrayna Ordusu ve polis gücü, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayaklanmayı bastırmaya çalışıyordu.

Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılar, Kiev Hükümeti’nden ayrıldıklarını ilan etmiş ve Rusya’yla birleşmeyi desteklediklerini bildirmişti.

Öte yandan Amerika ve Avrupalı müttefikleri, Ukrayna’da Pazar günü yapılacak seçimlere müdahale ettiği takdirde Rus ekonomisinin kilit sektörlerine yönelik yeni yaptırımların devreye gireceğini açıkladı.

Ukrayna Merkezi Seçim Komisyonu ise ülkede yaşanan karışıklıkların yaklaşık iki milyon seçmenin sandık başına gitmesini engelleyebileceği uyarısında bulundu.

Komisyon, Ukrayna’nın doğusundaki birçok bölgede tehditler ve ayrılıkçıların yasadışı eylemleri nedeniyle seçim hazırlıklarını tamamlayamadığını bildirdi. Rusya yanlısı militan gruplar, Nisan ayının başından bu yana Ukrayna’nın doğusundaki birçok kent ve kasabayı ele geçirmiş bulunuyor.
XS
SM
MD
LG