Erişilebilirlik

Putin'den Amerika'ya FIFA Suçlaması


Putin'den Amerika'ya FIFA Suçlaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Uluslarararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA’da yolsuzlukla ilgili suçlamalar, aslında yıllardır gündemdeydi. Bu nedenle dokuz üst düzey FIFA yetkilisi ve beş şirket yöneticisine yönelik yolsuzluk suçlamaları, kimilerini hiç şaşırtmadı. Amerika Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Dairesi FBI ve Vergi Dairesi IRS, FIFA yetkililerini, dolandırıcılık, online para transferinde yolsuzluk ve kara para aklamakla suçluyor.

Richard Weber, “Yolsuzluğun Dünya Kupası oynanıyor. Biz de bugün FIFA’ya kırmızı kart gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Bu sözler, Amerika Vergi Dairesi Başkanı Richard Weber’a ait. Daire, vergi kaçakçılığıyla ilgili soruşturmayı yürütüyor.

Birçoklarına göre ‘hilesiz oyun’ ilkesini savunması gereken FIFA, önce dönüp aynaya bakmalı.

Washington’daki National Whistleblower Center’ın Başkanı Michael Kohn, çok büyük miktar para sözkonusu olduğu için Adalet Bakanlığı’nın attığı adımların kendisini şaşırtmadığını söyledi: “Kanıtlar gözardı edilemeyecek kadar çok. Bu kadar büyük çapta yolsuzluğa karışırsanız Amerikan hukuku yakanızı bırakmaz. Bu gerçeği tüm dünyaya duyurmuş oldular.”

2018 Dünya Kupası’nın evsahibi Rusya’nın Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Amerika’yı, yetki alanının dışına çıkıp başkasının işine burnunu sokmakla suçladı: “FIFA yetkilileri Amerikan vatandaşı değil. Eğer gerçekten birşeyler olduysa bunlar Amerika topraklarında olmadı. Amerika’nın bu konuyla hiçbir ilgisi yok. Ancak Amerika yine de elini başka ülkelere uzatmaktan çekinmiyor.”

FIFA, aynı oturumda yapılan oylamada Rusya’yı 2018, turnuvaya uygun tek bir stadyumu bile olmayan Katar’ıysa 2022 Dünya Kupası finallerinin evsahipleri olarak seçmişti. Favori Amerika’nın oylamada Katar’ın çok gerisinde ikinci sırada yer almasıysa kuşkuyla karşılanmıştı. Spor yazarı Ives Galarcep’le Skype aracılığıyla konuştuk: “Hükümet açısından bakıldığında Katar’ın Dünya Kupası’na evsahipliği yapacak olması son derece dikkat çekiciydi. Onca ülke içinde oylamayı Katar’ın kazanmasının göze batmamasına imkan yoktu. Umursanmayacak bir durum değildi.”

Oylamalarda yolsuzluk yapıldığı iddiaları 2010 finallerinin evsahibi Güney Afrika’ya kadar uzanıyor.

Suçlamaların spekülasyon olduğunu söyleyen Güney Afrika Spor Bakanı Fikile Mbalula, yolsuzluk ve rüşvet iddialarını reddediyor: “Amerikan hükümetine, diplomatik kanalları kullanarak konuyu mercek altına alacağımız mesajı vermek istiyoruz. Güney Afrika’nın neden suçlandığını soruşturmak üzere Uluslararası İlişkiler İşbirliği Bakanlığı’mızı harekete geçirdik.”

Başka yetkililerin de tutuklanma olasılığı hala gündemde. Bu nedenle FIFA’ın üzerindeki kara bulutlar kısa süre içinde dağılacağa benzemiyor.

XS
SM
MD
LG