Erişilebilirlik

Putin: ‘Türkiye’yle İlişkilerimiz Kriz Öncesi Seviyeye Döndü’


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Soçi’de bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen iki lider, ilişkilere dair olumlu mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin derinleştirilmesi yönünde Putin’le mutabık kaldıklarını, siyasi diyaloğa paralel olarak ekonomik ilişkilerin de ilerleme gösterdiğini, işbirliğinin önündeki tüm engelleri kaldırmak için yoğun temas yürüttüklerini söyledi.

Erdoğan, aralarındaki ikili ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış kaydettiğini ve 15 milyara dolara ulaştığını belirterek, “Evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki vize de dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı tarım ürünlerinin Rusya’ya girişine izin verilmesi kararından duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, “Domates, nar ve patlıcanın Rus pazarına girişi için alınan kararları memnuniyetle karşıladık” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Türk Akımı ve Akkuyu nükleer santral projelerinin de ilerlediğini ve bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine büyük önem verdiklerini vurguladı.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin de, ilişkilerin krizden önceki seviyeye döndüğünü söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminde yaşanan yüzde 36’lık artışın bunu gösterdiğini kaydeden Putin, bu yılın sonuna kadar da geçen yıl yaşanan düşüşü tamamen telafi edebileceklerine inandığını belirtti.

Görüşmenin önemli bir gündem maddesi de Suriye’ydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Astana görüşmeleri ve gerginliği azaltma muhtırasının sahada şiddetin azaltılmasına önemli katkılar” sağladığını kaydederek, “Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız” dedi.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin de, Astana sürecinin garantörleri Rusya, Türkiye ve İran arasındaki çalışmaların başarıyla devam ettiğini söyleyerek, Suriye’de siyasi çözüme desteğin arttırılması noktasında Erdoğan’la hemfikir olduklarını belirtti.

XS
SM
MD
LG