Erişilebilirlik

Putin Savunmaya Geçti


Putin Savunmaya Geçti

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, seçim sonuçlarının doğru olduğunu savundu ve hile yapıldığı iddialarını reddetti.

Televizyonda yayınlanan bir saatlik soru-cevap programında Putin, muhalefetin yeni seçimlere gidilmesi çağrısına da karşı çıktı. Putin, seçim sonuçlarını protesto gösterilerinin düzenleyicilerini Batı hesabına çalışmakla suçladı. 4 Aralık seçimlerinin halkın iradesini yansıttığını önesüren Putin Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme merkezlerine kameralar yerleştirileceğini de söyledi.

Putin, ayrıca yasalar ihlal edilmediği sürece hükümet karşıtı gösterilere izin verileceğini belirtti.

Parlamento seçimlerinde başta Komünistler olmak üzere milliyetçi Liberal Demokratlar ve sosyal demokrat Adil Rusya oylarını büyük çapta arttırdı. Seçim sonucu, durum, çok az farkla çoğunluğunu koruyabilen Birleşik Rusya partisini güçlenen muhalefetle işbirliğine zorlayacak.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in önde gelen müttefiklerinden biri olan parlamento başkanı istifa etti.

Boris Gryzlov, istifasını Birleşik Rusya partisinin web sitesinde açıkladı.

2003 yılında parlamento başkanlığına seçilen Gryzlov, milletvekili olarak görevine devam etmeyeceğini ancak Birleşik Rusya partisini başkanı olarak kalacağını belirtti.

Eski parlamento başkanı, açıklamasında Birleşik Rusya partisinin büyük oy kaybına uğradığı 4 Aralık seçimleriyle ilgili tartışmalara değinmedi. Seçimde hile yapıldığı yolundaki haberler ülke çapında hükümet karşıtı gösterilere yol açmıştı.

59 yaşındaki Putin, yeniden cumhurbaşkanı seçilirse altışar yıldan iki dönem daha görev yapacak ve 2024’e kadar iktidarda kalacak. İlk kez 2004 yılında seçilen Putin 2008’e cumhurbaşkanlığı yapmış, görev süresi sekiz yılla sınırlandığı için adaylığını yeniden koyamamış ancak başbakan olmuştu.

XS
SM
MD
LG