Erişilebilirlik

Putin: ‘Kuzey Kore’ye Daha Fazla Yaptırımın Faydası Yok’


Kuzey Kore’nin en büyük iki siyasi müttefiki Çin ve Rusya, son nükleer denemesinden sonra Pyongyang’a karşı yaptırımları daha da sertleştirme çağrılarının, yarımadadaki gerilimleri yatıştırmaya katkısı olmayacağını açıkladı

Çin’in Xiamen kentinde katıldığı Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan BRIC ülkeleri zirvesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son füze denemesinden dolayı Kuzey Kore’yi kınadı. Ancak Putin, “askeri histeriyi” arttırmanın “küresel faciaya” yol açmaktan başka işe yaramayacağı uyarısında bulundu.

Putin, ABD’nin de Pyongyang’a karşı daha fazla yaptırım çağrısını “faydasız ve etkisiz” şeklinde niteleyerek eleştirdi. Rus lider, Washington’un Kuzey Kore’yle ticaret yaptığı için Moskova’ya yaptırımlar getirip sonra da Pyongyang rejimine yeni yaptırımlar için yardım istemesinin “gülünç” olduğunu savundu.

Pyongyang’a yönelik yaptırımları desteklemeyen Rusya ve Çin, ABD ve Güney Kore’nin tüm ortak askeri tatbikatlarına son vermesi karşılığında Kuzey Kore’nin de nükleer ve füze denemeleri programını sonlandırması teklifini ortaya atmıştı.

Rand Corporation adlı düşünce kuruluşundan savunma uzmanı Bruce Bennett Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, iki ülkenin yeni BM yaptırımları getirilmesine isteksiz olduğunu çünkü “Kuzey Kore’nin ne kadar istikrarsız olduğunu bilmediklerini” söyledi.

Bu arada ABD’nin bu hafta içerisinde BM’de Kuzey Kore hakkında yeni bir karar tasarısı hazırlayacağı bildirildi. Açıklamayı, BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley Güvenlik Konseyi’nin dünkü acil oturumunda yaptı. Amerikalı diplomatlar, karar tasarısının bir hafta içerisinde oylamaya sunulmasını umduklarını kaydettiler.

Öte yandan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in dün ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Putin’le de telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Moskova’daki yetkililer, Putin’in görüşmede, Kore yarımadasındaki krizin tek çözüm yolunun diplomasi ve müzakerelerden geçtiğini vurguladığını aktardılar.

XS
SM
MD
LG