Erişilebilirlik

Putin Kırım’ı İlhak Eden Yasayı İmzaladı


Vladimir Putin, Duma Başkanı Sergey Narişkin ve Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile birlikte Kırım'ı Rusya'ya dahil eden anlaşmayı imzalarken

Rusya Cumhurbaşkanı Kırım’ın ilhakını tamamlayan yasayı bugün imzaladı. Diğer taraftan Ukrayna Avrupa Birliği’yle daha yakın siyasi işbirliğini öngören bir anlaşma yapılacağının sinyalini verdi

Rusya parlamentosunun üst meclisini oluşturan Federasyon Konseyi’nin yasayı kabulünden sonra Kremlin’de bir imza töreni gerçekleşti. Alt meclis Duma anlaşmayı, Kırım’daki referandumdan dört gün sonra, perşembe günü kabul etmişti.

Ukrayna’nın geçici başbakanı Arseniy Yatsenyuk ise Brüksel’de Avrupa Birliği ile siyasi ortaklık anlaşması imzaladı. Bugün AB, seyahat yasağı ve hesaplarına el konulan kişiler listesine 12 kişi daha ekledi ve böylece toplam sayı 33’e çıktı.

Bu kişiler arasında Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin ve Rus hükümet kanalı Rossiya Segodnya’nın tartışmalı sunucusu Dimitri Kiselyov da bulunuyor.

Amerika da aralarında Putin’in ekibinden kişiler de olan yetkililer ve bir Rus bankasına karşı yaptırım uyguluyor.

Başkan Obama yaptırımları genişleterek bazı ekonomik sektörleri topyekun cezalandırmayı planladığını söyledi. Obama bu planların Avrupalı müttefiklerle ortak çalışmanın sonucunda ortaya konacağını belirtti.

Cuma günü güvenlik konseyiyle toplanan Putin ise şimdilik Rusya’nın Amerika’nın yaptırımlarına karşı yeni yaptırımlar yaratmayacağını açıkladı.

Ancak Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov gazetecilerle konuşmasında Rusya’nın Amerika’nın en son geçirdiği yaptırımlara aynı şekilde karşılık vereceğini söyledi.

Bugün Rus Dışişleri’nden gelen bir açıklama da Rusya’nın Amerika’nın açıkladığı son yaptırımlara sertlikle karşılık vereceği yönündeydi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ukrayna geçici Cumhurbaşkanı Aleksandır Turçinov’la görüştü. Moon görüşme sonrası krizin ancak BM Kurucu Anlaşması çerçevesinde yürütülecek diplomatik görüşmelerle sonlandırılabileceğini söyledi ve Ukrayna’nın birliğine ve egemenliğine saygılı olunması gerektiğini bildirdi.

Dün Rusya Cumhurbaşkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşen Ban görüşme sonrası Rus liderden Ukrayna’da ve bölgede gerilimi arttırabilecek ve istemeden meydana gelebilecek olaylardan kaçınılmasını rica ettiğini söyledi.

Moskova şimdiye dek Amerikan yaptırımlarına dokuz Amerikalı’ya seyahat yasağı getirerek karşılık verdi. Bunlar arasında Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid ve Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner da bulunuyor.

Bir diğer gelişmede Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel Rus mevkidaşı Sergey Şoygu yaklaşık 1 saatlik bir görüşme yaptı. Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby görüşmede Hagel’ın Rusya’nın Ukrayna sınırındaki manevraların nedenini sorduğu, Şoygu’nun ise kuvvetlerin yalnızca tatbikat yaptığını ve Ukrayna’ya girmek gibi bir niyetleri olmadığını söylediğini bildirdi.
Ukraynalı yetkililerden gelen bir açıklamada, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Sivastapol Limanı’nda üç savaş gemisine el koyduğunu açıkladı.

Ukraynalı yetkililer salı günü yaptıkları açıklamada Kiev’in Kırım’ı terk etme planları yaptığını ve yarımadanın silahsız bölgeye dönüştürülmesi için BM’den destek beklediklerini açıklamıştı. Savunma Konseyi Sekreteri Andrey Parubiy Ukrayna’nın da askeri manevralara hazırlandığını söyledi.

Bugün gelen son haberlere göre Rusya ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ukrayna’ya sivil gözlemciler gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Ancak Kırım’la ilgili bir açıklama yapılmadı.

Kararlarını oybirliğine dayalı veren AGİT, 500 sivil gözlemcinin Ukrayna’daki güvenlik ve azınlık hakkı ihlalleri ile ilgili incelemede bulunacağını söyledi. Görev süresi 6 ay olarak belirlendi.

Amerika AGİT’in Ukrayna’nın tamamında çalışma hakkı olduğunu savunurken, Rusya’nın AGİT temsilcisi Andrey Kelin Kırım’ın Rus toprağı olduğunu ve bu nedenle AGİT’in görev bölgesi olmadığını söyledi.

Rusya geçen hafta da AGİT askeri gözlemcilerinin Kırım’a geçmesini engellemişti.

Bu arada Amerika da Ukrayna ordusuna 300 bin öğün hazır yemek yollamaya hazırlanıyor. Kiev’e yollanacak daha geniş yardım paketi ise Kongre’ye takılmış durumda.

Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada Amerika’nın silah dışı yardıma yoğunlaştığını söyledi. Bakanlıktan bir sözcü 25 bin öğün yemeğin Avrupa’da hazır olduğunu ancak henüz Ukrayna’ya yollanmadığını söyledi.

Amerika Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım sözünde bulunmuştu. Karar Kongre’den henüz çıkmadı. Kongre’de bu kararın içine yerleştirilmek istenen Amerika’nın 60 milyar dolarlık IMF harcamasıyla ilgili bir nokta üzerinde tartışmalar sürüyor.
XS
SM
MD
LG