Erişilebilirlik

Putin: Esad’ın Savunucusu Değiliz


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yla Brüksel'de 30. kez düzenlenen zirvede bir araya geldi.

Brüksel’de Avrupa Birliği-Rusya Zirvesi düzenlendi. Moskova ve Brüksel’in her konuda anlaştığını söylemek mümkün değil. Özellikle Suriye, enerji ve vize politikasında frekanslar yine tutmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in peşini uzun süredir bırakmayan ve neredeyse her ziyaretinde protesto eylemleri düzenleyen feminist grup Femen, Brüksel’de de geleneği bozmadı. Femen’in zirvenin yapıldığı Avrupa Birliği Konseyi binası önünde yarattığı hareketliliğin toplantıya yansıdığını söylemek ise oldukça zor. Tarafların özellikle Suriye, enerji ve vize konularında “dediğim dedik” yaklaşımını korumaları toplantının “deja vu” modunda geçmesi sonucunu doğurdu.

Toplantı sonrasında oldukça kısa olarak tanımlanabilecek bir süre için Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’yla birlikte basının karşısına çıkan Putin, sıkça eleştirildiği Suriye politikasıyla ilgili olarak, “Mevcut Suriye liderliğinin savunucusu değiliz” mesajı verdi. Demokratik olarak seçilmiş bir hükümetin görev yapmasını istediklerini ve barışın yolunun konuşmaktan geçtiğini vurgulayan Putin, Rusya olarak Suriye’de görmek istedikleri demokratik rejimin halkın isteğini yansıtması gerektiğini belirtti.

Basının ilgisi daha çok Suriye odaklı olsa da Putin’in çantasındaki ana konuların başını enerji pazarıyla ilgili düzenlemeler çekti. Putin, Avrupa Birliği’nin bu alanda attığı adımların ülkesi açısından ayrımcılık yarattığı görüşünde. Bu durumdan duyduğu rahatsızlığı Brüksel’de bir kez daha net şekilde dile getirdi. Taraflar arasındaki enerji tartışmalarının odağında ise Rusya’nın büyük önem verdiği Güney Akım projesi yer aldı. Avrupa Birliği’nin yaklaşımını sert şekilde eleştirmekten çekinmeyen Putin, Brüksel tarafından atılan adımların “kargaşa yarattığı ve karşılıklı güveni azalttığı” mesajını verdi. Avrupa Birliği’nin Rusya’yı doğalgaz fiyatını petrole endekslediği gerekçesiyle eleştirmesine de değinen Rus lider, “Bunu biz değil Hollanda icat etti” dedi.

Türkiye gibi Rusya’nın da Avrupa Birliği’nin vize uygulamalarından duyduğu rahatsızlık bu toplantıda tekrar su yüzüne çıktı. “Rus turistler Avrupa’daki alışverişlerinde ve restoranlarda yılda 80 milyar euro harcıyor. Vizesiz seyahatin olmaması bu rakamı kısıtlıyor” diyen Putin, vize muafiyeti için gerekli adımları attıklarını belirterek tek engelin siyasi irade eksikliği olduğunu söyledi. Putin, “Avrupa hükümetleri hazır olana kadar beklememiz gerekiyor” diye konuştu.
XS
SM
MD
LG