Erişilebilirlik

Putin Dağıstan’da Güvenliği Arttırmak İstiyor


Mahaçkale'de Mayıs ayında düzenlenen bombalı saldırının ardından polis inceleme yapıyor

Soçi Olimpiyatları’nda güvenlik konusunda kaygıları olan Rusya Kuzey Kafkasya’da muhafazakar Müslüman kadınlardan tükürük örneği almaya başladı

Yetkililer programın amacının bu kadınlardan herhangi birinin intihar bombacısı olması durumunda vücut parçalarından kimliklerinin belirlenmesi olduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanı Putin bölgenin batısında kalan Soçi’de yapılacak kış olimpiyatları öncesinde bölgedeki İslamcı ayaklanmayı bastırmak istiyor.

21 Ekim’de Volgograd’da bir otobüse yapılan saldırının sorumlusunun Dağıstanlı bir kadın olduğu belirlenmişti. Ancak Putin’in muhalifleri bölgeye yönelik bu tür sert siyasetlerin terörü tetikleyen memnuniyetsizliği körüklediğini söylüyor.

Bölgedeki kargaşa ise devam ediyor. 35 yaşındaki Selefi Albina Magomedova Mahaçkale’deki evini terk ederek Türkiye’ye taşınmış. Magomedova silahlı kişiler tarafından kaçırılan babasından bir daha haber alamadığını, eşinin hapse atıldığını, kayınbiraderinin ise 2010’da Moskova metrosuna yapılan saldırıdan sorumlu tutulduğunu ve güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü söylüyor.

Türkiye’ye yolculuğu öncesinde etrafında birçok başka çarşaflı kadının yanında Reuter Haber Ajansı’na açıklama yapan Magomedova Allah’ın silahlanmalarına izin vermediğini, verseydi silahlanacaklarını söyledi. Çay ve tatlılar eşliğinde toplanan kadınların bazılarıysa buna karşı çıkarak İslam’ın kadınlara intikam saldırısı yapma hakkını tanıdığını öne sürdü.

Son 13 yılda “karadul” olarak adlandırılan 49 kadın, Rusya’nın çeşitli yerlerinde intihar saldırısı düzenledi. Güvenlik güçleri de bu saldırılara karşılık olarak saldırganların akrabalarının evlerini bombaladı, dağ köylerini ablukaya aldı ve İslamcı milislerle ilişkisi olduğundan şüphelenilen genç erkekleri tutukladı. Selefilere ait birçok medrese ve vakıf kapatılırken birçok Selefi yurtdışına kaçtı. Bazıları ise silahlanıyor.

Dağıstan Başbakan Yardımcısı Ramazan Caferov Olimpiyatlar’a kadar ülkenin imajı için en önemli olan şeyin ülkede normal yaşamın ve sükunetin devam etmesi olduğunu söyledi. Temmuz ayında Kafkas Emirliği adlı İslami terör örgütünün lideri Doku Umarov, milislere Olimpiyatlar’ı sabote etmek için “azami kuvvet” kullanma emri vermişti.

Putin 50 milyar dolara mal olan Olimpiyatlar’ın Rusya’nın itibarını arttıracağını umuyor. Cumhurbaşkanı, Soçi ve çevresinde güvenlik önlemlerinin arttırılması için emir verdi. Kentte Çarlık döneminden kalan Kazak milisler devriye geziyor.

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev yetkililerin endişe verici istihbarat elde ettiğini ve silahlı örgüt üyeleriyle liderlerini ortadan kaldırmak için çalıştığını söyledi.

Güvenlik uzmanları saldırganların Soçi çevresindeki güvenlik katmanlarını aşmasının zor olduğunu, ancak Volgograd gibi yakın kentlerde saldırılar meydana gelebileceğini söylüyor.

Eski terörle mücadele yetkilisi Sergey Gonçarov, Rus Özel Kuvvetleri’nin her saldırıyı engellemesinin mümkün olmadığını ve Olimpiyatlar’a zarar vermek isteyen çok sayıda kişi bulunduğunu belirtti.

Dağıstan’ın yaklaşık 3 milyonluk nüfusunun çoğunluğu Müslüman ve son yıllarda önemli bir kesim Selefi hareketlerinin etkisi altına girdi. Çeçenistan’daki savaş bu bölgedeki Müslümanlar’dan da katılım almış.

Eylül ayında konuşan Cumhurbaşkanı Putin, Çarlık döneminden bir diplomatın bir sözüne atıfta bulunarak “Kafkasya’ya nihai olarak istikrar getirmemiz gerekli,” dedi ve bunun şimdi de o dönemdeki kadar şart olduğunu belirtti. 25 Ekim’de Putin’in parlamentoya sunduğu yasa terör suçlarının cezasını arttırdı ve aynı zamanda teröristlerin verdiği zararın masrafından ailelerini sorumlu hale getirdi. Ocak ayında Putin, Dağıstan’ın eski lideri Magomedsalam Magomedov’un sert dini politikaları bitirmesini eleştirmişti. Magomedov, Selefi liderlerle diyalog başlatmış, medrese açmalarına izin vermiş ve milisleri topluma tekrar kazandırmak için bir komisyon kurmuştu. Bugünlerde bu siyaset sona erdirildi ve Selefi liderlerin birçoğu yurtdışına kaçtı.

Putin’in Dağıstan’a Cumhurbaşkanı olarak atadığı Ramazan Abdulatipov eski bir felsefe profesörü ve diplomat. Abdulatipov bölgede yolsuzluk ve çete suçlarıyla mücadele sözü vermişti. Bölgede birçok kişi insanların dini hareketlere katılımının iyi işlemeyen bir devlete karşı duyulan tepkiden kaynaklandığını düşünüyor. Abdulatipov bölgenin feodal çağa gerilemesini engellemeyi umuyor. Dağıstan’da polis zengin suçlulara hesap veriyor ve mafyayla işbirliği yapıyor. Abdulatipov bu nedenle 10 bölge yöneticisinin işine son verdi.

Bölgede kontrolu arttırmak isteyen Moskova, Haziran ayında Mahaçkale Belediye Başkanı Sait Amirov’u tutuklamak üzere kente bir özel kuvvet birliği yolladı. Amirov, füze sistemi kullanarak bir devlet yetkilisini uçağında öldürmeyi planlamakla suçlanıyor.

15 suikast girişiminden kurtulan ve 1993’te bu denemelerden biri nedeniyle sakat kalan Amirov ise suçlamaların siyasi rakiplerinin uydurması olduğunu söylüyor.

Dağıstan’da keskin nişancılar ve bombacılar neredeyse her gün polisi, memurları ya da mutasavvıf din adamlarını hedef alıyor. Bu yılın ilk 9 ayında 239 kişinin bu tür saldırılar nedeniyle yaşamını yitirdiği bildiriliyor. Reuter Haber Ajansı’na konuşan bir polis, yalnızca üniforma giymesinin onu hedef haline getirdiğini ve oğluna sık sık ‘yarın ölebilirim,’ dediğini söylüyor.

Başka bir bölge sakini Maligat Abakarova ise terörle mücadelede sert taktiklerin Olimpiyatlar öncesinde saldırıları azaltabileceğini ancak bunun aynı zamanda daha fazla sayıda genci radikal İslam’ın kollarına ittiğini söylüyor.

Abakarova’nın kızı evlerinde bomba kemeri bulunduğu iddiasıyla, diğer 3 genç kadınla beraber tutuklanmış. Ancak taraftarları kanıtların sahte olduğunu söylüyor. Abakorova hapisten çıktığında kızının durumunun ne olacağını bilemediğini söylüyor ve “insanları canavarlaştırıyorlar,” diyor.
XS
SM
MD
LG