Erişilebilirlik

Putin Mart Seçimleri için Adaylığını Açıkladı


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Mart ayında yapılacak genel seçimlerde yeni bir altı yıllık dönem için yarışacağını söyledi. Putin’in seçimlerden galip çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Putin son 18 yıldır gerek başbakan, gerekse cumhurbaşkanı olarak iktidarda bulunuyor.

Açıklamayı GAZ otomobil fabrikasında kendisini dinleyen kalabalığın karşısında yapan Putin, “Bunu açıklamak için daha iyi bir yer ve zaman olamazdı. Desteğiniz için teşekkür ederim. Cumhurbaşkanlığı için yarışacağım” dedi.

Putin hükümeti yolsuzluk iddiaları, yoksulluk ve zayıf sağlık hizmetleri gibi sorunlarla karşı karşıya. Rusya son olarak Salı günü Şubat ayında Güney Kore’de yapılması planlanan Kış Olimpiyatları’na katılmaktan men edildi. Gerekçe ise 2014 Soçi Olimpiyatları sırasında devlet destekli sistematik doping iddiaları…

Halk desteği yüzde 80

Ancak 65 yaşındaki Putin hala yüzde 80 oranında halk desteğine sahip. Destekçilerinin önemli kısmını mavi yakalı işçiler ve devlet çalışanları oluşturuyor.

Destekçileri Putin’in 2014’te Kırım’ın ilhak edilmesi, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara destek verilmesi, Suriye’de Beşar Esat’ın isyanlar karşısında makamını korumasının sağlanması gibi hamlelerle ulusal onuru yeniden inşa ettiğini düşünüyor.

Muhalifler ise her ne kadar 18 Mart’ta yapılacak oylamada Putin’e karşı mücadele edecek olsalar da hiç kimse onun dördüncü dönem Rusya Cumhurbaşkanı olmasının önünde durulabileceğini sanmıyor.

XS
SM
MD
LG