Erişilebilirlik

Pussy Riot Üyeleri Soçi’de Gözaltına Alındı


Pussy Riot üyelerinden Nadezhda Tolokonnikova (mavi kar maskeli) ve Maria Alekhina (pembe kar maskeli) gözaltından sonra serbest bırakıldı.

Putin’in büyük itinayla hazırladığı Kış Olimpiyatları beklenmedik protestolara sahne oluyor

Rusya’nın ses getiren muhalif grubu Pussy Riot üyeleri renkli giysileriyle bir polis istasyonundan çıkarken görüntülendi.

Grup üyeleri “Putin Sana Vatanını Sevmeyi Öğreteceğiz” adlı şarkıyı söylüyordu.

Grup üyelerinden Nadejda Tolokonnikova, polis kamyonetinden attığı tweet’te kendisi ve diğer grup üyelerinin herhangi bir protesto yapmaksızın üç gün içinde üçüncü kez gözaltına alındığını belirtti.

Pussy Riot üyeleri Aralık’ta serbest bırakıldıklarından bu yana uluslararası üne kavuşmuştu.

Uluslararası Af Örgütü’nün New York konserinde sahne alan grup konserlerine başlamadan önce seyirciye Madonna tarafından takdim edildi.

Konserde seyirciler, “Rusya özgür kalacak,” diye tezahüratta bulundu.

Ancak Soçi’de Pussy Riot dışında protestoda bulunan başkaları da var. Bir Rus çevreci açlık grevinde. İtalyan eşcinsel hakları savunucusu Vladimir Luxuria da iki defa tutuklanmış.

İnsan hakları grupları Rus hükümetinin Olimpiyatlar sonrasında sertleşmesinden korkuyor.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shety kameralar Soçi’den ayrıldıktan sonra ne olacağından endişe duyduklarını ve bu nedenle Pussy Riot ve diğer tüm sanatçıların hükümete baskı yapmaya devam etmelerine gereksinim olduğunu söyledi.

Olimpiyatlar pazar günü sona eriyor.
XS
SM
MD
LG