Erişilebilirlik

Puigdemont: 'Belçikalı Yetkililerle İşbirliğine Hazırım'


Katalanya’nın görevden alınan lideri Carles Puigdemont, İspanya’nın kendisi hakkında yakalama kararı sonrası, Belçikalı yetkililerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi ancak tam olarak nerede bulunduğu hakkında hiç bir ipucu vermedi.

Flemenkçe bir Twitter mesajı paylaşan Puigdemont, ‘İspanya tarafından Avrupa çapında çıkartılan yakalama kararı sonrası Belçika adaletiyle işbirliği yapmaya hazırlıklıyız’ dedi.

Başka bir bilgi paylaşmayan Puigdemont, nerede olduğuyla ilgili de bir bilgi vermedi. İspanya’nın görevden almasıyla Belçika’ya kaçan Katalan liderinin hala ülke içinde olduğuna inanılıyor.

Belçikalı savcılar, Puigdemont ve 4 milletvekili hakkındaki yakalama kararlarının ellerine ulaştığını onayladı.

Savcılık, ‘aranan kişiler bulunup yargıç karşısına çıkarıldığında, yargıcın karar vermesi için 24 saati olacak’ dedi. Katalan yetkililerin tutuklanıp tutuklanmaması da yargıcın kararına bağlı.

İspanya’nın Puigdemont dahil yakalama emri çıkardığı 5 Katalan yetkili saklanıyor.

Savcılık, bu beş kişiyi hafta sonunda ya da Pazartesi günü mahkemeye getirebileceklerini ancak Belçikalı polis yetkililerinin acelesi olmadığını belirtti.

İspanya Puigdemont ve diğer Katalan yetkililieri, isyana çıkarma, ülkeyi bölmeye teşvik ve zimmete para geçirme gibi suçlarla suçluyor.

Carles Puigdemont ayrıca bağımsızlıktan yana olan tüm Katalan partilerini, 21 Aralık seçimlerinde seçim koalisyonu kurmaya çağırdı.

Twitter’da Katalanca paylaştığı mesajda, ‘Tüm demokratların birleşme zamanı geldi. Katalonya için, siyasi tutukluların özgürlükleri ve Cumhuriyetimiz için’ dedi.

Öte yandan, Katalonya’da bağımsızlık yanlısı partilerden birinin lideri, seçimlere ancak İspanya’nın tutukladığı Katalan yetkililer serbest bırakılırsa katılacaklarını açıkladı.

Cumhuriyetçi Sol Partisi Genel Sekreteri Marta Rovira, Aralık’taki seçimlere adayların belirlenmesi için, bütün siyasi tutukluların salıverilmesi gerektiğini belirtti.

XS
SM
MD
LG